Genel Haberler Sağlık Teknoloji

Volkswagen’den Sonra 6 Otomobil Şirketinin Daha Başı Dertte!

volkswagen-den-sonra-6-otomobil-sirketinin-daha-basi-dertte-705x290

Volkswagen’in, birçok aracın izin verilenin üstünde zehirli gaz salınımını gerçekleştirmesini sağlayan sahte emisyon testlerinden sonra 6 şirketin daha başı dertte.

Otomobil dünyası, son birkaç haftadır Volkswagen’in emisyon test sonuçlarını farklı göstermesinden sonra yaşanan olayları konuşuyor. Şirketin binlerce otomobilin emisyon testlerini bilgisayar ortamında düzenleyerek çevreye verilen zarar miktarını 40 kat daha düşük gösterdiği ortaya çıkmış, sonrasında şirketin CEO’su görevinden istifa etmişti. Ardından Audi, Seat ve Skoda gibi markaların modellerinde de aynı yazılım kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Şimdi bu araçların arasına yeni şirketler eklendi.TheGuardian’ın haberine göre Renault, Nissan, Hyundai, Citroen, Fiat ve Volvo’nun dizel otomobillerine yapılan testlerde, zehirli gaz salınımının normallerin çok üzerinde olduğu ortaya çıktı. Adac tarafından yapılan araştırma sonucu araçların Avrupa Birliği testlerinin 10 kat üzerinde zehirli gaz salınımı yaptığı, bu araçlardan en zehirli olanının ise Nissan’ın X-Trail 1.6 dCi modelinin olduğu belirtildi. Nissan’ın sözcüsü ise şirketin yasalara ve düzenlemelere uyduğunu, bu eleştirilerin tamamen asılsız olduğunu belirtti.

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ