Genel Haberler

Son Okuma (Proofreading)

Son Okuma Nedir?

Kişisel bir blogunuz var mı veya şirketinizin büyümesine ve itibarına katkıda bulunan profesyonel bir blog? O zaman, iyi yapılandırılmış belgeleri halka ulaştırmanız ve onlarla elbette yazım hatası olmadan içerik paylaşmanız gerektiğini bilirsiniz ki bu, pek de kolay değildir. İşte bu gibi durumlar için ihtiyacınız olan şey son okuma (proofreading) kavramıdır.

Dünyanın her yerinde, bazı diller yazım normlarının ve kurallarının önemli olduğu özellikle ayrıntılı sistemler üzerine kuruludur örneğin, Fransızca. Yazım, dilbilgisi, söz dizimi ve noktalama işaretleri Moliere’in dilini oldukça karmaşık ama bir o kadar da etkileyici bir dil haline getirir.

Son Okuma Neden Bu Kadar Önemlidir ve Nasıl Yapılır?

Kötü yapılandırılmış bir paragraf, kötü yazılmış bir cümle, yanlış bir kelime veya hatta unutulmuş bir virgül, bir metnin anlamından ödün verilmesine sebep olur. Bu nedenle, beğenseniz de beğenmeseniz de yazınızın kapsamını, görünürlüğünü ve metninizin imla açısından temsil etmesi gereken tüm değerleri belirtmek için 1600’lerde ortaya “ortography (yazım)” terimi atılmıştır.

Yazdıktan sonra metninizi düzeltmek ne bir alışkanlık ne de bir formalitedir. İdeal olanın son okuma yapmadan önce kendinize biraz zaman ayırmak olduğunu unutmayın. Dışarı çıkın, kafanızı toplayın. Yazdıktan hemen sonra tekrar okursanız, metin hafızanızda fazla yer kaplar ve hataları tespit etmek için yeterli yeriniz kalmaz. Ancak son okuma, ilk taslakta satırlarımızdan çıkan hataların ve beceriksizliğin büyük bir kısmını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Bir kelimeye takılırsanız ve anlamından veya yazılışından emin değilseniz tereddüt etmeyin. Elinizdeki tüm imkânları kullanın, bu gibi kuşkuların işinizin tamamını veya bir kısmını mahvetmesine izin vermeyin! Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız size yardımcı olabilir ve elbette sözlükler, uygulamalar ve arama motorları – özellikle Google – çok yardımcı olacaktır.

Metninizi tasarlarken ve düzenlerken hedef kitlenizi yani okuyucularınızı daima aklınızda tutmalısınız. Hedef kitleniz kim? Örneğin web içeriğiniz veya yazdığınız makale tesadüfen mi yoksa belli bir arama sonucu mu keşfedilecek? Ancak, bu sorulara cevap ararken veya metinlerinizi yeniden okuyarak zamanınızı boşa harcadığınızı mı düşünüyorsunuz? Gereksiz veya zaman alıcı görünen bu görevle ilgili yardım ister misiniz? İşte bu noktada Çevirimvar Online Tercüme Bürosu, verdiği son okuma (proofreading) hizmetiyle imdadınıza yetişebilir.

Son Okuma İçin Doğru Adresi Bulmak

Yalnızca profesyonel birisi, bir metindeki anormallikleri tespit edebilir ve bunları verimli bir şekilde düzeltebilir; bu kişi niyetinizi kavrayabilir, görevin önemini anlayabilir ve metninize değer katabilir.

Zamanınızı diğer zorunluluklara adamak istiyorsanız, profesyonel bir düzeltmen ve editör ile son okuma konusunda anlaşabilirsiniz. Belgelerinizin düzeltme ve son okumasını bu işin uzmanlarına emanet ederek işiniz için önemli olan diğer görevler için zaman kazanacaksınız. Çevirimvar ile en kısa sürede iletişime geçin, belgelerinizi tek tıkla sitemize yükleyin, biz sizin için yayına hazır hale getirelim!

Çevirimvar Online Tercüme Bürosu, size farklı dillerde yazılmış ve düzenlenmiş metinler sunmak için redaksiyon ve son okuma konusunda uzmanlaşmış çalışanlarını hizmetinize sunar. Okurlarınızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak ve onlara doğru yazılmış metinler sunmak ister misiniz? İçeriğinizin son okumasını ve düzeltmelerini Çevirimvar ekibine emanet edin!

Son okuma (proofreading) ve düzeltme hizmetlerimiz şunları içerir: metinlerinizin imla, dil bilgisi, söz dizimi ve noktalama işaretlerinin düzeltilmesi; paragraflarınızın yeniden yazılması (örneğin anlam hatası olması durumunda); içeriğinizin yapılandırılması (kötü organize edilmiş paragraflar). Çevirimvar, son okuma ve redaksiyon hizmeti sayesinde metninize hak ettiği önemin verilmesini sağlar, böylece okuyucularınızın ilgisini çekmenize yardımcı oluyor ve makalenizin akademik dergiler tarafından reddedilmesinin önüne geçiyoruz.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ