Donanım Genel Mobil Teknoloji

Sony Xperia SP Ekran Donma Problemi (Kesin Çözüm)

Sony-Xperia-SP-inhand-3_original

Xperia'larda telefon donduğu ya da herhangi bir şekilde yanıt vermediği durumlarda bataryayı devre dışı bırakabilir, telefonu yeniden başlatabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz ki; ''Arkadaş SP serisinde batarya yok ki, nasıl devre dışı bırakacağız!''. Haklısınız benimde en çok takıldığım soru oydu, hatta bir çok zeki arkadaş sırf bataryayı bulabilmek için tüm telefonu dahi sökmüş üstüne bunu videoya çekip Youtube'ye atmışlar; sanki herkes doğru bir şekilde bunu başarabilirmiş gibi! Ha ne yalan söyleyeyim, en son kendi kendime riskli de olsa denediğim yöntem işe yaramasaydı; teee Sony firmasına göndermek yerine bende sökmeyi ciddi ciddi düşünmüştüm diyebilirim :))

sony-xperia-p-lt22i-force-restart-reboot-shutdown

Sony'nin Xperia serisi telefonların bazı modellerinde dahili tipte batarya kullanılıyor ve bu yüzden bataryayı çıkartıp telefonu baştan başlatmak gibi bir durum söz konusu değil. Ancak elbette bunun da bir çözümü düşünülmüş. Küçük bir tuş kombinasyonu kullanarak durumun üstesinden gelebilirsiniz; ancak her durumda bu geçerli olmuyor işte. Benim asıl sorunumda bu oldu zaten, defalarca denememe rağmen ne yazıkki bu uygulama bende başarılı olmadı ama %80 başarı durumu olması ayrı bir şey tabi.

Telefonun üzerinde reset atabileceğiniz özel bir fiziksel düğme yer almıyor. Kurulan uygulamalardan ya da diğer ek bazı yazılımlardan dolayı telefon yanıt vermediği durumlarda kapatma tuşu ile ses tuşuna (ses açma yada kapama fark etmez) aynı anda basarak telefonun reset atmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu birinci seçenecek; ya bunu yaparak telefona reset atamazsanız?

Xperia-SP-Manual1-640x500 (1)

İşte o durumda benim yaptığımı yapmanızı öneriyorum. Telefonun arka kapağını çıkartıp, sim kartının altında; telefonun en alt bölgesini elinizle ortalayın ve orada ''off'' yazan bir kısım göreceksiniz. Parmağınızın yada tırnağınızın ulaşamayacağı derinlikte bir çukur mevcut kii oraya benim yaptığım gibi Diş Kürdanı sokma deliliğine sahip olup olmama size kalmış tabi ama ben o korkuyla her şeyi göze alıp onu da yaptım ve kürdanın ucunu kırıp o deliğe geçirdim. Şöyle bir 5-6 saniye kadar bastırınca da telefonumun resetlendiğini gördüm ve ciddi anlamda derin bir nefes aldım diyebilirim!

Aynen bu yazdığım 2 uygulamayı da donma gibi durumlarda telefonunuzda deneyebilirsiniz, ikisinden biri kesin çözüm olacaktır. Ama yine de herhangi bir sorununuz olursa; özellikle Sony Xperia Z ve Xperia SP modellerinde, bana yorum kısmından yazıp ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ

1 Comment

  • sonyy x periya a uyltra 1 modelinde telefon acılıyor donuyor hiç bir yere girmeden kapanıyor ve bu sarj soketi değiştikten sonra oluryor