Bilgilendirme

Erişilebilirlik

(mustafasevinc.com.tr) web sitesi geliştirme ekibi Sevinç Bilişim İnternet Hizmetleri olarak Mustafa Sevinç'in web sitesinin oluşturulması sırasında tüm internet erişim araçları ile görüntülenebilir olması için çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar kapsamında piyasada sıklıkla tercih edilen bir çok internet tarayıcısı ile testler düzenledik. Yaptığımız testler sonucunda web sayfamızda özel düzenlemeler yaptık. Yapılan tüm çalışmalara ve düzenlemelere rağmen web sayfamızı gezerken bazı hatalar ve görüntüleme sorunları yaşayabilirsiniz. Web sayfası geliştiricileri olarak bu hataları kısa sürede düzelteceğimizi belirtiyoruz. Web sitemizi ziyaret ederken karşılaştığınız hataları iletişim bölümünden bildirmenizi rica ederiz.

Web Sayfamızda kullanım rahatlığı için geliştirdiklerimiz :

Sayfa Kısa Ulaşım Adları (Clean URL)
Web sayfamızın içeriklerinde kısa yoldan erişebilmeniz ve bölümlerin akılda kalıcılığını arttırmak adına tüm içerik bölümlerine kısa ulaşım isimleri hazırladık. Ör: http://www.mustafasevinc.com.tr/iletisim

Mobil Aygıt Desteği 
Sayfa altyapısını mobil aygıtlarda da görüntülenebilmesi için tasarladık. Web sitemizi, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından belirlenen Web Erişilebilirlik Öncelikleri (WAI) İçerik Erişilebilirlik İlkelerine uygun bir şekilde yeniden yapılandırdık.

Web sayfamızda bazı bölümlerde javascript(web uyglamaları yazılım dili) kullanılmıştır. Javascriptlerin çalışmaması işleyiş açısından doğrudan bir eksiklik yaratmamaktadır. Ancak sayfaları düzgün görüntüleyebilmek için browser'ınızın javascript desteğini açmanızı öneririz.

 

Hız

Ziyaretçilerin sitemize daha hızlı ve kolay yoldan ulaşabilmesi için bir takım düzenlemeler yaptık. Site üzerinde cache (önbellekleme) sistemi kullanılmaktadır. Bu sayede ilk ziyaretinizden sonra yapacağınız ziyaretlerde sayfalar daha hızlı yüklenmektedir.

Tüm servislerimiz Content Delivery Network (CDN) sistemi ile desteklenmektedir. Bu sistem ile sayfa açılış hızlarınızda büyük ölçüde hızlanma olacaktır.

CDN sisteminin yapısı gereği birden fazla fiziksel olarak farklı lokasyonlarda çalışmasıdır.  Örneğin web sitemizin statik objelerini CDN servisi üzerinden aldığınızda görseller , css ve js dosyaları artık kullanıcıya en yakın veri merkezlerinden iletilecektir. Böylelikle bu içeriklerin açılma hızı çok daha artacaktır.CDN servisimiz şu anda 5 farklı lokasyonda ve operatör yedekli olarak çalışmaktadır. Bu 5 lokasyon sırası ile İzmir , İstanbul ( Gayrettepe ) , İstanbul ( Kartal ) , Ankara ( Ümitköy ) ve Bursa 'dır. Operatör olarakta Türkiye'de hizmet veren 2 büyük operatör Türk Telekom ve Turkcell Superonline kullanılmaktadır. 

CDN servisinde ( Statik İçerik Barındırma ) tüm objeler RAM ( Bellek )  üzerinde saklanmaktadır. Bu nedenle de objelerinizin cevap verme süresi , normal bir sunucuya göre 5 kat daha hızlı açılmaktadır.

 

Güvenlik

Sitemizde bilgi kaybını, bilginin izin verilmeyen kullanımını ve izinsiz değiştirilmesini engellemek için tarafımızdan uygulanan güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bu güvenlik önlemleri şunlardır; 

1- Yazılımsal olarak güvenlik bileşenleri kurulmuş olup,ilgili kişiler tarafından takip edilmektedir.

2- Ping,DDos,BruteForce tarzı saldırılara karşı CF alt yapısı ile korunmakta olup,sitenin yayın yaptığı IP adresleri gizlenmiştir.

3- Sitemiz dünya standardı olan Windows 2003-2008 Server ve/veya Linux teknolojisi ile çalışmaktadır. Bilinen en son korumalar yüklenmiş ve bir aksiliğe imkan vermemek için devamlı takip edilmektedir. 

Sitemizde güvenlik açığı tespit etmeniz durumunda lütfen İletişim bölümünden bildirmenizi rica ederiz. Gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra tarafımızdan ödüllendirileceksiniz.