Genel Teknoloji Virüs Yazılım

Hacklenmeye Karşı Çipli, Yeni Kredi Kartları Kullanılmaya Başlanıyor!

hacklenmeye-karsi-cipli-yeni-kredi-kartlari-kullanilmaya-baslaniyor-705x290

Yeni kredi kartları sahip oldukları çiplerle hacklenmeye karşı korumalı olacaklar.

Bilgisayarlarlar, telefonlar, tabletler derken hayatımızın büyük bir kısmı elektronik cihazlardan oluşmaya başladı. Bu cihazlar gün geçtikçe yenilenen ve gelişen sistemleriyle beraber neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz ve her zaman yanımızda taşınabilen cihazlar haline geldiler. Bu kadar fazla işlemi halledebilen cihazların kullandığı sistemlerin çıkışıyla birlikte, bu sistemlerin güvenlik tedbirleri son derece önemli bir konu haline geldi.

Amerika'da yaşayan kredi kartı kullanıcılarının, güvenlik tedbirini arttırmak amaçlı yeni bir sistem kullanacakları duyuruldu. Bu sistem, eski kartlardan farklı olarak yeni kartlarda bulunacak olan bazı çiplerin kullanımını kapsıyor. Kredi kartlarına yerleştirilecek olan bu çipler, sadece kartın bilgileri ile işlem yapılmasını önlemekle kalmayacak aynı zamanda kartın manyetik özelliklerini kullanılarak bilgilerine erişilmesini zorlaştıracak.
 

mobile-payments-visa-paywave-chip-security-credit-cards-4865

Ayrıca EuroPay, MasterCard ve Visa, kullanıcıların alışverişlerinin onaylanmasında kullanılacak olan tek kullanımlık kodları kullanmaya başlayacaklarını belirtti. Bu gibi önlemlerle kartının bilgileri çalınmış olsa bile kişinin özel telefonu veya mail adresine gelen kodlara ulaşılmadan kartla işlem yapılamıyor.

 

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ