Genel Haberler Teknoloji

TÜBİTAK’tan Sonra Hacettepe Üniversitesi’nden de Yerli Otomobil Geldi!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın duyurduğu TÜBİTAK yapımı yerli otomobilin ardından Hacettepe Üniversitesi de geliştirdiği otomobili duyurdu.

tubitak-tan-sonra-hacettepe-universitesi-nden-de-yerli-otomobil-geldi-705x290

Son birkaç gündür yerli otomobillerle ilgili gündem oldukça yoğun. Geliştiriciliğini TÜBİTAK’ın yaptığı yerli otomobil kamuflajlı olarak test sürüşlerine başlamış olsa da iç tasarımının Cadillac BLS’e benzemesi, beraberinde birçok tartışmayı getirmişti. Sonrasında ise Bakan Işık’tan tasarımın son aşamaya henüz gelmediği ve çalışmalarına devam ettiklerine dair açıklamalar gelmişti. 

TÜBİTAK’tan sonra Hacettepe Üniversitesi de yaklaşık 3 yıldır geliştirdikleri yerli otomobil EVT S1’i duyurdu.

Türkiye’nin ilk yerli ve %100 elektrikli aracı olduğu belirtilen EVT S1’in gövdesi, karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilen lifli polimerden oluşuyor. Sabit 90 kilometre hızda ilerlendiğinde 100 kilometrede yalnızca 10 kw/saat enerji tüketen EVT S1, 141 beygir güce sahip ve ulaşabildiği maksimum hız saatte 180 kilometre. 100 km hıza 7.5 saniyede ulaşabilen EVT S1’in ağırlığı ise 1 tondan biraz fazla. (1050 kilo)

CRTmaboWEAAUvEi

Araçta 10kW / satlik bir pil bulunuyor ve standart hız / ağırlıkla ilerlendiğinde 10 saatlik bir pil ömrü vaat ediyor. Hızlı şarj teknolojisiyle 30 dakikada şarj olabileceği iddia edilen EVT S1’in yalnızca 18 TL maliyetle İstanbul’dan Ankara’ya gidebileceği belirtiliyor. 

 

EVT S1’in tüm parçaları ülkemizde üretilmiş, yani ithal edilen hiçbir parçası yok. Piyasaya çıkış tarihi belli olmayan EVT S1, ortalama 50 bin dolar etiket fiyatına sahip olacak.

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ