Donanım Genel Teknoloji Yazılım

Kendi Kendini Sürebilen Araçlar Yarın Yollarda!

Tesla Motors tarafından yapılan açıklamaya göre Model S'in kendi kendini sürebilmesini sağlayacak güncelleme yarın yayınlanıyor.

kendi-kendini-surebilen-araclar-yarin-yollarda-705x290

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların, kendilerini taklit edebilen ve onların yerini alabilecek olan robotları üretme çalışmaları da artmaya başladı. Bu çalışmaların temel olarak üzerinde çalıştığı konu olan yapay zeka, başta robotlar olmak üzere eklendiği tüm cihazların kendi kendine kararlar verebilmesini ve karşılaştığı durumlara göre bu kararları şekillendirebilmesini sağlıyor. Yapay zekanın üretim aşamalarında az da olsa ilerleme sağlayabildiğimiz doğru, fakat bu teknolojiyi tam olarak geliştirebilmiş sayılmayız.

İnsanların, onların yerine robotların yapmasını en çok istediği eylemlerden birisi olan araç sürmek, yapay zekaların kullanıldığı alanlardan birisi. Bu amaç uğruna kendi kendini sürebilen araçlar üreten otomobil yapımcılarından birisi olan Tesla Motors, kendi kendini sürebilen versiyon 7.0 Model S güncellemesini yarın yayınlacak. Geçtiğimiz Eylül ayında satışına başlanan Model S, bu tarihte yeni versiyon ile gelecek olan bu özelliğe sahip değildi. Tesla Motors tarafından yapılan açıklama göre araçlar, bu özelliğin kullanılabileceği bir donanıma sahip olarak satıldılar, ancak o tarihlerde Tesla'nın bu donanımı çalıştırabilecek bir yazılıma sahip olması imkansızdı.

press01_autopilot_dash_0

Aslında Tesla'nın bu versiyon güncellemesini yayınlayacağı Model S, Google'ın aracı gibi tam olarak kendi kendini sürebilen bir araç değil. Tesla'nın otomatik pilot olarak adlandırdığı bu özellik, aracınızı belirli bir hızda, belirli bir şeritte, öndeki araçtan belirli bir uzaklıkta tutuyor. Yani araca "beni şuraya götür" diyerek komut veremiyorsunuz, fakat istediğiniz takdirde aracınızı otomatik pilota alarak sürücü koltuğundan kahve içebiliyorsunuz.

Tesla Motors'un CEO'su Elon Musk, yarın yayınlanacak olan versiyon güncellemesi hakkında kullanıcıları uyardı. Bu güncellemenin tüm deneme aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen güncellemenin kullanıldığı alana göre dikkatli olunması gerektiğini belirten Elon Musk, herşeye rağmen böyle bir teknolojiyi ilk defa kullanan firma olmalarından dolayı gurur duyduklarını belirtti.

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ