Genel

Toyota Corona – Verso ve Yaris Araçların Teknik Bilgileri

Otomobil dünyasının en çok sevilen modellerinin başında araçları üretene Toyota firması birçok farklı model ile karşımıza çıkıyor. Bugün sizler için firmanın en çok tutulan modelleri hakkında bilgiler vereceğiz . Firmanın aslında ilk çıkarttığı otomobillerin başında gelen Corona modeli hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler verelim.

Corona Teknik özellikleri

corona

Firmanın 1992 yılında çıkarttığı bu modelin 1998 yılında seri üretimi sona erdi. Firma olarak son zamanlarda ikinci el piyasalarında merak edilen araçlarının başında gelen bu aracın 1998 cc’lik motor hacmi dikkat çekiyor.  E segment olarak üretilen bu aracın 136 beygir gücünde olduğunu belirtmek istiyoruz. Tork değeri ise araçta 169 Nm olarak dikkat çekmektedir.

Verso teknik özellikleri

verso

G segment araçların lider konumunda bulunan bu modelin son derece önemli özellikleri ilk karşımıza çıkan detayları arasında yer alıyor. 2014 yılında firmanın çıkarttığı bu aracın ikinci el fiyatları ve sıfır fiyatları segmente göre son derece başarılı olarak karşımıza çıkıyor. 112 beygir gücünde bulunan bu aracın 270 Nm Tork kapasitesi karşınıza çıkıyor. 0 km’den 100 km’ye ise 12.7  saniyede çıkan bu araç sınıfında oldukça başarılı bir performansa sahip.

Yaris teknik özellikleri

yaris

B segment olarak üretilen araçların başında gelen Yaris 6 farklı motor seçeneği ile üretildi. Yakıt tüketimi konusunda son derece az yakan bir motora sahip olmasının yanı sıra bu aracın en önemli özelliklerinin başında gelen ise ebat olarak son derece kibar bir araç olması. 1329 cc kapasitesinde bulunan bu aracın 99 beygir gücünde bulunması aracın gücünün biraz düşük olmasına neden oluyor. Tork kapasitesi olarak 125 NM gücünde bulunan bu araç firmanın en iyi B segment aracı olarak dikkat çekiyor.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ