Genel Haberler Sağlık

Tırnaklarımızı nasıl güçlendirebiliriz?

31370012

Cansız, mat ve lekeli tırnaklar hem sağlıksız hem de estetikten yoksun. Kadınların en gizli silahlarından olan tırnakları güçlendirmek için kendiniz de bir şeyler yapabilirsiniz. Ne yediğinizden tutun, evde hazırladığınız kürlere kadar birçok şey tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

NE YEDİĞİNİZ ÖNEMLİ

Bakımlı tırnakların ilk kuralı beslenme düzenine dikkat etmektir. Demir, çinko, folik asit ve B12 vitaminlerinin eksikliğinde tırnaklarda kırılma, çatlama ve tabakalaşma meydana geliyor. Özellikle kalsiyum eksiklikliğinde tırnaklarda beyaz çizgiler oluşuyor.

TIRNAKLARINIZI SERTLEŞTİRİN

31371679

Zayıf tırnaklar kırılmaya müsaittir, bu yüzden tırnaklarınızı sertleştirmek için B vitamini takviyesi almalısınız. Bununla birlikte yıpranmış ve güçsüz tırnaklarınız için duştan çıktıktan sonra mutlaka bakım kremi kullanmalı ve ya zeytin yağıyla tırnaklarınızı ovmalısınız. Zeytinyağı tırnağınızın sertleşmesine ve beslenmesine yardımcı olacaktır.

SARARMASINA İZİN VERMEYİN

Sigara içmek, fazla oje sürmek, kullanılan temizlik malzemeleri gibi sebeplerden dolayı tırnaklarınız sararabilir ve sağlıklı görünümünü kaybedebilir. Bitkisel kürler  uygulayarak sararmış tırnaklarınızı eski haline döndürebilirsiniz

Tırnak Sararması için Limon-Su

Malzemeler: Limon ,Ilık Su

Limonu ılık suya sıkın ve tırnaklarınızı yaklaşık 15 dk bekletin. Daha sonra ellerinizi iyice durulayın. Limonun kabuğunu tırnaklarınıza sürerek de sararmasını önleyebilirsiniz.

TIRNAK ETİ BAKIMINI ES GEÇMEYİN

31371678

Uygunsuz manikür yaptırmamak için hijyene önem verin ve tırnak eti yumuşatcılarını kullanmaya özen  gösterin. Tırnak çevresine sürdüğünüz vazelin veya gliserin tırnak etlerinizin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Tırnak Eti Güçlendirme Kürü

Malzemeler:1 çorba kaşığı tuz
                       1 tatlı kaşığı limon suyu
                       1 tatlı kaşığı sirke
                       1 çay kaşığı zetinyağı

Bir tas ılık suya malzemelerinizi ekledikten sonra durabildiğiniz kadar parmaklarınızı tasın içinde tutun.

Kaynak : Hürriyet

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ