Genel Haberler Sağlık

Soğuk algınlığına iyi gelecek meyveler

Havaların soğumasıyla etrafta duymaya alıştığınız hapşırık ve aksırıklardan sizi koruyacak mucize çözümler aslında buzdolabınızda saklı.

Soğuk havalar kapıya dayandı ve çevrenizdeki kişilerin size soğuk algınlığına bulaştırmadan iyi gelecek meyveleri bilmenizde yarar var.

BOL BOL TURUNÇGİL

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden  Dyt. Merve Yüksek, soğuk algınlıklarına iyi gelecek önerileri var. Önemli antioksidanlardan biri olan C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir.

31385946

Bu vitamin; portakal, limon, mandalina gibi meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini kaybını önlemek için meyve sularını tüketmeden hemen önce hazırlamalısınız.

VİTAMİN DEPOSU HÜNNAP

Elma, armut ve şeftali karışımına benzer bir tadı olan hünnap; elmadan 100, limondan ise 20 kat daha fazla C vitamini barındırıyor. Soğuk algınlığı ve nezlenin ilacı olan hünnap aynı zamanda kolesterol ve birçok hastalığın da doğal ilacı!

31384333

Yaş ve kuru olarak yenebilen, kilosu ortalama 410 liradan satılan hünnapın, küçük iğde biçiminde ve ceviz büyüklüğünde iki çeşidi bulunuyor. Büyükleri genellikle sofralık yetiştirilirken küçük hünnapların ise kurusu aktarlarda satılıyor.

PAPAYA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen  papaya çok yönlü bir meyve. A, B ve C vitamini, potasyum ve magnezyum içeren papayının 
insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor.

31384334

İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemini düzenleyen papaya aynı zamanda kolestrol seviyesini düşürmede yardımcı. İçinde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan korunmanızı sağlıyor.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ