Genel Güvenlik Haberler İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Yazılım

iOS 9’un Açığını Bulana 1 Milyon Dolar Ödül!

Yeni işletim sistemi iOS 9'un açığını bulana 1 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.

Apple'ın lansmanında tanıtılan yeni iPhone 6S bugün satışa çıkıyor. Telefonun satışa çıkmasından önce iPhone'un ve diğer çoğu Apple cihazının kullandığı işletim sistemi olan iOS, yeni sürümü olan iOS 9.0'a güncellenmişti. Bu güncelleme, özellikle boyutu bakımından Apple cihazları kullanıcılarını oldukça sevindirmişti. Fakat güncellemenin ilk indirime sunulduğu gün kullanıcılar birçok sorunla karşılaştı.

İndirme sorunu, hızlı şarj tükenme sorunu ve yavaşlık sorunu gibi sorunlar, işletim sistemini güncelleyen kullanıcıların yakındığı sorunlardandı. Birkaç kullanıcının yorumuyla başlayan ve neredeyse bütün kullanıcılar tarafından yaşanmasıyla genel bir durum olduğu anlaşılan bu sorunlar, kullanıcıların Apple'a hata bildirimde bulunmasıyla birlikte çözüldü.

apple-to-concentrate-more-on-bug-fixes-and-stability-issues-in-ios-9-5604e51c96896

Apple yeni işletim sisteminin kullanıcılara sunulmasından sadece birkaç gün sonra iOS 9.0.1güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme tamamen iOS 9.0'da yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla yayınlanmış olan bir güncelleme. Fakat Apple'ın bu güncellemeyi yayınlaması şirketin iOS 9 sorunları ile lekelenmiş adını temizlemeye yetmedi. Bu nedenden ötürü Apple bir ödül kampanyası başlattığını duyurdu.

Apple ve Zerodium tarafından bildirilene göre iOS 9'un en güncel sürümünde güvenlik açığı bulan kullanıcılara tam 1 milyon dolar para ödülü verilecek. Bu kampanyanın başlatılması, Apple'ın yeni işletim sistemine olan güveninin yanı sıra şirketin yeni anlaştığı güvenlik şirketlerinden birisi olan Zerodium'a güvendiğinin de bir işareti. Anlaşmaya göre Zerodium, iOS işletim sisteminin her alanda kullanımını gerçekleştiriyor ve sistemdeki hataların ayıklanması için Apple'a bir hata bildirimi gönderiyor.

ios-9-0-1-guncellemesi-yayinlandi-705x290

Bu kampanya aslında Zerodium tarafından başlatıldı. Güvenlik şirketi Apple ile olan çalışmalarının ne kadar ileriye gittiğini göstermek amacıyla böyle bir karara vardı ve bu kampanyanın başlatılmasından önce tabii ki Apple'dan izin alındı. Kampanyaya göre işletim sisteminin güvenlik açığını bulana 1 milyon dolar verilecek ve hatta sistem üzerinde tam kontrole ulaşanlar için ödül 3 milyon dolara kadar yükselecek.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ