Genel Güvenlik Haberler Mobil Teknoloji Yazılım

Telefona Gelen Sinyalleri Görmenizi Sağlayan Uygulama: Architecture of Radio

telefona-gelen-sinyalleri-gormenizi-saglayan-uygulama-architecture-of-radio-705x290

Telefonunuza gelen sinyalleri görmek, takip etmek ister miydiniz? O zaman bu uygulama tam sizlik.

Cep telefonu sinyallerinin hücresel veri kulelerinden geldiğini biliyorsunuz. Uygulamalarınız harita özelliğini kullanırken GPS uydularından yararlandığını da biliyorsunuz. Hatta muhtemelen bulunduğunuz çoğu ortamın wi-fi sinyalleri ile kaplı olduğunu da. 

Her ne kadar bu sinyal dünyası nefes kesen bir özellikte olsa da görünmez şekilde. Yani hiçbirimizin bu sinyalleri görebilme gibi bir yeteneği yok. Fakat bir uygulama, bize bir anlamda bu imkanı sunabilir.

screen640x640

Yaz aylarında Hollandalı sanatçı Richard VijgenArchitecture of Radio (AoR) adlı projesine ait bazı bilgiler ve bir tanıtım videosu paylaşmıştı. Arttırılmış gerçeklik uygulaması olan AoR, bulunduğunuz alandaki sinyalleri ve veri dalgalarını ortaya çıkararak görmenizi sağlıyordu. Uygulama o dönemde bizim oldukça dikkatimizi çekmiş, ancak Vijgen tarafından uygulamının halka açık olarak sunulması için henüz hazır olmadığı bilgisi gelmişti.

Neyse ki bu durum dün son buldu. AoR, iPhone ve iPad'ler için 3 dolar fiyat etiketiyle App Store'a sunuldu. Uygulamayı çalıştırdığınız zaman karşınıza mavi bir ekran gelmekte. Bu ekranda da telefonunuzun sinyal aldığı kuleden tutun da GPS bilgilerinizin geldiği uydunun detaylarına kadar pek çok şey karşınıza çıkmakta.

archnetworks_03

Tabi şöyle de bir durum var (uygulamanın açıklamalarında da bu durum belirtiliyor); uygulama bir ölçüm araçı olarak kullanılmıyor. Bunu bir örnek vererek açıklayacak olursak; uygulamadaki atmosferik dalga işaretleri ve mavi ekran üzerinde çıkan noktalar bir nevi varsayımsal olarak karşımıza çıkmakta. 

Yani ortada bilimsel bir kesinlik söz konusu değil. Ancak, GPS koordinantlarınıza ve veri tabanınıza göre oluşturulan veri noktaları tamamen gerçek. Bazı kişiler uygulamanın sunduğu sistemden çok etkilenmiş durumda, bazılarına ise bu denli sinyal ve verinin ortaya çıkabiliyor oluşu, görülüp takip edilebilir oluşu biraz korkutucu. 

screen640x640 (1)

Dediğimiz gibi uygulama sadece iOS platformuna gelmiş durumda. Android ya da WindowsPhone için ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ