Bilgisayar Genel Haberler Oyun

LoL Oynayarak Dünyaları Kazanan 12 Yaşındaki Çinli Çocuk

lol

Sadece 12 yaşında olmasına rağmen LoL'den ciddi bir gelir elde eden Çinli çocuk.

Günümüzde en fazla oynanan MOBA oyunu olma ünvanına sahip League of Legends, sağlam oynayanına da gerekli koşullar sağlandığında iyi para kazandırabiliyor.

Aslında bu şekilde, yani LoL ya da benzeri oyunlar oynayarak para kazanan pek çok insanı biliyor, tanıyoruz. Ancak haberimizdeki arkadaşın yaşı, onu biraz daha sıra dışı yapıyor. Zira Xiao Xin adlı çocuk sadece 12 yaşında ve LoL oynayarak elde ettiği gelir öyle yenilir yutulur cinsten değil.

Oyun kazanma istatistikleri ile şimdiden dünyanın en yetenekli oyuncularından biri olarak kabul edilen Xiao Xin, yaptığı canlı yayınlarla da ortalama 50,000 – 60,000 izlenme sayısına ulaşıyor. Xin'in anlık izlenme sayısındaki rekoru ise 140,000 kişi.

20151124024952a0e9ebjluol2qfws

Bu denli ciddi bir izleyici sayısına ulaşmayı başaran ve oyunun profesyonelleri tarafından geleceğin yıldızı olarak görülen Xin'in popülerliği öyle artmış durumdaki, Çin'in önde gelen yayın platformlarından biri olan Panda TV, onu sözleşmeli yayıncı olarak bünyesine bile dahil etmiş. 

Xin'i haberimize konu eden olaya gelirsek; 12 yaşında olmasına rağmen şimdiden sponsorluk anlaşmaları imzalayan ve bir nevi düzenli işe sahip olan Xin'in aylık geliri yaklaşık 5,000 dolar civarı. Tabi bu parayı sadece düzenli aralıklarla yayın yaparak sağlıyor. Birde işin içine yarışmalar falan dahil olsa, muhtemelen Xin, sadece LoL oynayarak ciddi bir para kaldıracak.

Ailesi tarafından ciddi bir destek bulan Xin -sanıyoruz en büyük avantajı da bu-, şimdiden Çin'in en iyi e-sport takımlarının bir numaralı gözdesi olmuş durumda.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ