Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Teknoloji Virüs Yazılım

Rusya’dan gelen bu virüse dikkat!

1448635910634

Yeni virüs nedir? Neler yapmak gerekiyor?

 

Saldırganlar tekrardan iş başında ve kötü amaçlı yeni yazılımlarla kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyorlar. Yeni ortaya çıkan Bruce Sharpe olarak adlandıracağımız malware, Bruce Sharpe ve Integrated Petroleum Services adındaki e-postalar ile kurban bilgisayara bulaşıyor. Bu e-postalar içinde zararlı yazılımın olduğu Word ve Excel dosyaları var. Virüs içindeki makroları çalıştırarak yayılıyor. Yapılan incelemelerde virüsün Rusya'dan gönderildiği ve Türkiye'deki kullanıcıların hedef alındığı görülüyor.

Bruce Sharpe malware'ı, e-postayı okumak ve eklenti dosyayı açmaya ikna edecek olan mail adreslerini ve konuyu kullanıyor. Malware'ın hedefinde yüksek oranda küçük ve orta ölçekli işletmeler var. Zararlı içerikli yazılımlar şifreleri çalmayı amaçlar ki,bunlar arasında banka hesabı, PayPal, diğer mali platformlar, Facebook ve farklı sosyal ağ platformları bulunuyor.

Bruce Sharpe malware'ı daha yeni olduğu için anti-virüs yazılımları tarafından tanınması zaman almakta ve anti-virüs güncellemesi yayınlayana kadar bulaşılan sistemlere zarar verebilir. Bu virüsten korunmak için şunları yapabilirsiniz;

-Kaynağını bilmediğiniz e-postaları kesinlikle açmayın ve silin.

-Bilmediğimiz kaynaklardan gelen eklenti dosyalarına veya mesajlardaki linklere tıklamayın.

-Tanıdığınız kişilerden veya kaynaklardan gelen e-postalar olsa bile bile linklerdeki adreslerin doğruluğundan emin olun.

-Anti-virüs yazılımını güncelleyin.

Kaynak : SABAH

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ