Genel Haberler

IMDB Puanlarına Göre Dünyanın En İyi 250 Dizisi Belli Oldu!

Özellikle film seçiminde oldukça başvurduğumuz sistem olan IMDB artık dizi seçiminde de ilk başvuracağımız yer olabilir. Şu anda beta aşamasında olan sistem ile en iyi 250 dizi listesine erişebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi yıllardan bu yana onlarca film ve dizi çıkmaya devam ediyor. Eğer siz de bir dizikolik veya filmkolik iseniz hangi filmi izlemeniz gerektiğini de iyi seçmeniz gerekiyor. İzlemeye başlamadan hangi dizi iyidir hangisi kötüdür, hangisinini kesinlikle izlemeniz gerekir gibi soruları sorabileceğimiz en iyi yer de kuşkusuz IMDB.

Internet Movie Database adının kısaltması olan Imdb'de her zaman Top 250 listesi önem taşır. Bu listeye bakarak film seçimleri yapar, filmlerin imdb puanına mutlaka bakarız. Bunun sebebi ise herkesin imdb'ye kayıt olarak o film için oy verebiliyor olması. Yani bir filmin birkaç kişiye göre görüşüne gerek kalmadan milyonlarca kişinin görüşleri ve oylarıyla bu sıralamalar belli oluyor.

IMDB-top-250

Bu sebeple sürekli ön planda olan bu site sonunda merakla beklenen diziler için olan Top 250 listesini de yayınladı. Beta aşamasında olan bu liste de oylamalara göre sürekli değişiklik görülüyor tabii. Ancak artık bir dizi seçmek için de uğraşmamıza gerek kalmıyor. Direkt olarak bu listelere göre izlemediğimiz dizileri de takip edebiliriz.

band-of-brothers

Bu listeye göre de Dünyanın En İyi Dizisi konumunda ise Amerikan Askerlerini konu alan Band of Brothers dizisi bulunuyor. Daha sonra bir belgesel serisi olan Planet Earth ikinci sırada bulunurken 3. sırada ise efsanevi Breaking Bad bulunmakta.

Günümüzün en popüler dizilerinden olan Game of Thrones ise 4. sırada yer almış durumda. Aşağıya da uğraşmamanız için en iyi 10 dizi listesini yazıyorum;
 

 IMDB Puanlarına Göre Dünyanın En İyi 10 Dizisi


1) Band of Brothers (2001) – Puan: 9,5 – Sezon Sayısı: 1 – Dizi Durumu: Bitti
2) Planet Earth (2006) – Puan: 9,5 – Sezon Sayısı: 1 – Dizi Durumu: Bitti
3) Breaking Bad (2008) – Puan: 9,4 – Sezon Sayısı: 5  – Dizi Durumu: Bitti 
4) Game of Thrones (2011) – Puan: 9,4 – Sezon Sayısı: 6 – Dizi Durumu: Devam Ediyor
5) The Wire (2002) – Puan: 9,3 – Sezon Sayısı: 5 – Dizi Durumu: Bitti
6) Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014) – Puan: 9,3 – Sezon Sayısı: 1 – Dizi Durumu: Bitti
7) Cosmos (1980) – Puan: 9,3 – Sezon Sayısı: 1 – Dizi Durumu: Bitti
8) The Sopranos (1999) – Puan: 9,2 – Sezon Sayısı: 6 – Dizi Durumu: Bitti
9) Sherlock (2010) – Puan: 9,2 – Sezon Sayısı: 4 – Dizi Durumu: Devam Ediyor
10) The World at War (1973) – Puan: 9,2 – Sezon Sayısı: 1 – Dizi Durumu: Bitti

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi genellikle belgeseller ön plana çıkmış. İlk olarak Carl Sagan tarafından çekilen Cosmos ve sonrasında ünlü astrofizikçi  Neil deGrasse Tyson tarafından yeniden ele alınan Cosmos: A Spacetime to Odyssey ülkemizde de oldukça sevilen bir yapıt olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca şu anda ülkemizde popüler olan True Detective 14. sırada, House of Cards 29. sırada, Mr. Robot41. sırada, Simpsonlar 43. sırada, Top Gear 48. sırada, Better Call Saul 49, sırada, Daredevil 53. sıradaDexter ise 58. sırada, House MD ise 59. sırada yer alıyor. (Doctor Who nerede dediğinizi duydum sanırım 173. sırada şu anda)

page(2)

Ayrıca ülkemizde oldukça sevilen Türk yapımı İşler Güçler de bu listede yer alıyor. 179. sırada bulunan dizi 8,4 puana sahip ve Lost'u geride bırakmış durumda. Ayrıca bir diğer önemli Türk dizisi olan Behzat Ç197 sırada bulunuyorken Leyla ile Mecnun da tam 200. sırada ve yine ülkemizde popüler olan Prison Break, Scrubs, 24, Fringe gibi dizileri geçmiş bulunuyor.

Listenin sonunda ise Poldark bulunmakta ve 8,3 puana sahip. Eğer siz de listeyi merak ettiyseniz buradaki bağlantıdan beta aşamasındaki en iyi 250 listesine bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ