Bilgisayar Genel Haberler İnternet Teknoloji

Google ve Microsoft Arasındaki Patent Savaşı Sonlandı!

google-ve-microsoft-arasindaki-patent-savasi-sonlandi-705x290

Google ve Microsoft arasında yıllardır süren patent savaşı, iki şirketin de davalardan vazgeçmesiyle sonlandı.

Google ve Microsoft arasında 5 yıldır devam eden patent savaşı, iki şirketin de davalarını düşürmeye karar vermesiyle sona yaklaştı. Amerika ve Almanya'da bulunan davaların tam 20 tanesinin anlaşmaya varılarak sonlandırması kararına varıldığı, bugün hem Google hem de Microsoft tarafından basına bildirildi. İki teknoloji devi 2010 yılından beri oyun konsolu olan Xbox'ın bazı özelliklerinden dolayı davalıklardı.

Ayrıca iki şirketin davalık oldukları konulara Motorola Mobility'nin bazı telefonları da dahildi. Bu konuda Microsoft, Google'ın sahip olduğu Motorola Mobility'ye dava açmıştı. Google Motorola Mobility'yi 2014 yılında Lenovo'ya satmıştı, fakat anlaşmaya göre şirketin çoğu patenti Google'da kaldı.

google_vs_microsoft

Microsoft'un ve Google'ın davalardan vazgeçtiği basına şu metinle bildirildi; "Microsoft ve Google aralarında bulunan patent sorunlarını sonlandırdıklarını bildirmekten oldukça memnun. İki şirkette davalara konu olan patentlerin üzerinde hak iddia etmekten vazgeçecekler ve buna Motorola Mobility davasındaki patentler de dahil. Şirketlet bu anlaşmaya, ileride birlikte çalışabilmek ve patentleri ortak şekilde kullanabilmek amacıyla vardılar."

Bu açıklamadan da anlayabileceğiniz gibi büyük bir patent savaşı iş birliğiyle sonuçlanmış. Yakın tarihte iki şirketinde özel açıklamalar yapması bekleniyor.

Kaynak: TheVerge 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ