Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet Mobil Teknoloji

BTK, Gerek Gördüğü An İnterneti ve Telefonu Kesebilecek!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Yetkilendirme Yönetmenliği’nde yaptığı değişiklik ile ulusal güvenlik sebebiyle internet ve telefon erişimini sınırsız olarak kesintiye uğratabilecek.

BTK, aldığı ani kararla birlikte (geçtiğimiz hafta sonu) Yetkilendirme Yönetmenliği’nde çok ciddi değişikliklere imza attı. Kurum yaptığı değişiklikle birlikte ülke güvenliğinin sağlanması amacıyla (ulusal güvenlik) internet ve telefon iletişimini sınırsız olarak kesebilecek.

Resmi Gazete’de 11 Haziran’da yayınlanan yeni yönetmelikle birlikte BTK savaş, seferberlik durumlarında, kamu ve ulusal güvenliği sağlamak amacıyla eğer gerekli görülürse sınırlı ya da sınırsız olacak şekilde internet ve telefon iletişimini engelleyebilecek. Hatırlayacağınız üzere BTK, daha önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan habersiz olarak engelleme yapamıyordu. Yeni yönetmelikle birlikte bu işlemi direkt olarak yapabilecek.

325636(1)

Kurumun “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği”nde yaptığı değişiklikler şu şekilde:

Madde 19: Trafik bilgilerinin muhafaza edilmesi: Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, taraflara ilişkin IP adresi, port aralığı, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı, kullanıcı sayısı ve abone kimlik bilgileri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgilerini 2 yıl süreyle; kullanıcı bilgilerini ise ilgili mevzuatta belirtilen zamanaşımı süresi boyunca muhafaza etmekle yükümlüdür.

Madde 21: Kurum; savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilir ve doğrudan doğruya şebekeyi işletebilir. 

PhoneBan

SMS konusunda da önemli düzenlemeler yapıldı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom dışında 259 işletmecinin daha SMS gönderme işi yapabildiğine dikkat çeken BTK, yaptıkları düzenleme ile birlikte istenmeyen SMS’lerin kaynağının daha kolay tespit edileceğini belirtti. Başka markalarının adı ya da sloganının SMS başlığı olarak kullanılamayacağını belirten BTK, artık her kurumun kendi adı, unvanı ya da markasıyla SMS atabileceğini açıkladı.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ