Genel İnternet Mobil Sosyal Medya

5 Adım’da Instagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Instagram kişisel anlarınızı paylaşmak için harika bir uygulama ancak instagram’da ürün satışı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir bunları biliyormusunuz?.

Eğer siz de instagram’ı sık takip eden biriyseniz, son dönemde instagram’da açılan mağaza ve instagram butiklerini mutlaka görmüşsünüzdür.  Özellikle ev hanımları, evde yapmış oldukları el işi ürünleri, pasta ve değişik lezzetleri yaparak insatagram’da paylaşıyor ve bu sayede ev bütçesine katkıda bulunuyor. Aynı bu örneklerde olduğu gibi siz de instagram sayesinde milyonlarca insana ulaşıp ürünlerinizi satmak ve hizmetlerinizden bahsetmek istemezmisiniz?

Aşağıda 5 adım’da instagram’da ürün satışı nasıl yapılır, sizlere açıklamaya çalışacağım.

1 – Ne satacağınıza karar verin. Öncelikle ne tür ürünlerin instagram kullanıcılarının ilgisini çekeceğine karar verin. Aynı zamanda şuan instagram’da satılan ürünleri inceleyin. Yeni ve farklı ürünler her zaman daha çok ilgi çekecektir, bunu unutmayın! 

  • Instagram’da satılan ana ürün güzellik ve moda ürünleri kategorisine giriyor. Yeni birşeyler sunduğunuz sürece bu tarz ürünlerin daha çok takipçisi oluyor ve daha çok ilgi çekiyor.

2 – Başarılı mağazaları inceleyin. Instagram’da ürün satan alışveriş butik ve mağazalarını inceleyin. Ne sattıklarını, nasıl satış yaptıklarını ve neyi iyi yaptıklarına göz atın. Uygulamış oldukları satış stratejisinin aynısı kopyalamak yerine, instagram’da size ve ürününüze özel yeni bir takım satış stratejileri geliştirin.

3 – Instagram’da mağaza veya butik açın. Instagram’da akılda kalacak ve sizi özel kılacak bir kullanıcı adı belirleyerek, kendi butik veya mağazanızı açabilirsiniz. Seçeceğiniz isim ne çok uzun olsun ne de anlaşılması zor olsun. Kolay teleffuz edilen bir kullanıcı adı tercih edin. Kullanıcı adınızda numara kullanmamaya çalışın. Böylece müşterileriniz size ve satmış olduğunuz ürünlere kolayca ulaşabilirler. 

 

4 – Logo’nuzu Profil Fotoğrafı olarak kullanın. Mağaza veya Marka’nıza ait olan logonuzu instagram profil fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. 

  • Eğer bir logo’nuz yoksa veya kendiniz logo yapamıyorsanız, bu konuda profesyonel destek alabilirsinz. Hatırda kalıcı ve sizi yansıtıcı bir logo ile hem daha profesyonel görünür hem de instagram mağazanızı daha tanınır hale getirirsiniz.

5 – Instagram profilinizi düzenleyin. Instagram’da açacak olduğunuz mağazanıza ait kısa, ilgi çekici, ve mağazanız’da sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerle ile ilgili profesyonel bir açıklama yazısı (bio) yazın. İletişim numaranızı ve mail adresinizi eklemeyi unutmayın. İletişim için instagram direct uygulamasını kullabilirsiniz. 


Ürünlerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Instagram’da günlük bir anda sadece bir fotoğraf paylaşın. Böylece takipçilerinizi ardarda paylaşımlarınızla rahatsız etmemiş olursunuz hem de paylaşmış olduğunuz fotoğraflar hakkında takipçileriniz yorum yapabilirler. Bu fotoğrafların yüksek kalite ve çözünürlükte çekilmiş fotoğraflar olmasına da özen gösterin. Ürün fotoğraflarına ek olarak, ödeme yöntemleri ve kargolama ile ilgili de bilgilieri fotoğrafların altında mutlaka paylaşın. 

Şimdi artık siz de Instagram’da ürün satmaya başlayabilirsiniz!

 

Siz de sattığınız ürünleri ve instagram mağazanızı aşağıda benimle paylaşabilir ve böylece satmış olduğunuz ürünleri daha çok kişiye ulaştırmış  olursunuz. 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ