Genel Haberler Mobil Teknoloji

WhatsApp Sorunlu Kullanıcıları Banlamaya Başladı! Dikkat Edin!

Dünya'nın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, diğer kullanıcıları rahatsız eden kullanıcıları önce geçici ve sonrasında tamamen banlamaya başladı. Yeni ortaya çıkan bu habere göre eğer diğer kullanıcıları rahatsız ederseniz WhatsApp hesabınız tamamen kapatılabilir.

Facebook'un sahip olduğu WhatsApp uygulamasına yeni gelen bu değişiklik sayesinde banlanacak kullanıcılar aslında rahatsızlıklarını önlemek isteyen kullanıcılar sorun yaratan kişiyi engellemesi ile devreye giriyor. Eğer bir kullanıcı WhatsApp üzerinde birden fazla kişi tarafından engellenirse yani banlanırsa, WhatsApp bu kişinin sorun çıkartan bir kişi olduğunu düşünerek hesabını kapatabiliyor.

İlk olarak geçici banlama yapan WhatsApp, belirli süreler sonunda sorunlu kullanıcıların yeniden WhatsApp kullanmasına olanak sağlıyor. Fakat aynı şekilde sorun çıkarmaya devam edecek olunduğunda hesabınız tamamen kapatılabiliyor. Bunun anlamı ise o numara ile bir daha WhatsApp kullanamamanız. Bu nedenle eski sevgilinizi, arkadaşlarınızı, tanıdıklarınızı ya da tanımadığınız kişileri WhatsApp üzerinde rahatsız etmemelisiniz.

Bir kişinin kalıcı ban yemesi için ne kadar engelleme alması ya da ne kadar uyarı alması gerektiği hakkındaki bilgiler henüz netliğe kavuşmuş değil. Fakat banlanma sorunu ile karşı karşıya kalan kullanıcılar olduğu biliniyor. Bu sistemin negatif yönü ise bazı kullanıcıların bu özelliği suistimal ederek arkadaşlarını ve tanıdıklarını banlatabilecek oluşu. Bu nedenle WhatsApp'ın bu konuda bir önlem alması gerekiyor diye düşünüyorum.

WhatsApp'tan banlansanız ne yapardınız? Telefon numarası değiştirip yeniden WhatsApp kullanmaya başlar mıydınız?

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ