Bilgisayar Eğitim Genel Güvenlik Haberler İnternet Teknoloji Web Tasarım Yazılım

Webmaster Yetiştiren Hapishane

Amerika’nın kuzeyinde, Silikon Vadisine 35 kilometre uzaklıkta, California eyaletinde bulunan San Quentin hapishanesindeki mahkumlar, 2014 yılından beri HTML, JavaScript, CSS ve Pyhton eğitimi alıyorlar. Code7370 adı verilen bu programla, teknolojiye meraklı ve istekli olan mahkumlara haftanın belirli günleri hazırlanan sınıflarda bu eğitimler veriliyor.

İnternet kullanımının yasak olduğu hapishanede mahkumlar, hiç bir internet yardımı almadan, sadece eğitmenler ve kitaplar araçılığı ile kodlamayı öğreniyorlar. Böylece internetten bulunan  hazır fonksiyoları taklit etmeden, tamamen kendi mantıkları ve bilgileri dahilinde sonuca ulaşıyorlar.

san-quentin-hapisanesi

California eyaleti bu program için yılda 60 bin dolar harcıyor. Her yıl 200 katılımcı bu programa başvuruyor ve içlerinden 23 tanesi programa katılmaya hak kazanıyor. Girşimici Chirs Redlitz, konuşma yapmaya gitiiği bir günde, mahkumlardan birinin iş ile ilgili bilgisi ve öğrenme isteği karşısında çok etkinlenmiş. Sonrasında The Last Mile adında, para amacı gütmeyen bir organizasyon olarak, 6 aylık bir proje planlanmış. Girişimcilerin ve profesyonellerin buraya gelerek mahkumların fikirlerini almaları sağlanmış. Geçtiğimiz haftalarda Mark Zuckerberg ve eşi de mahkumlara kodlama öğretmek amacı ile San Quentin’e ziyarette bulunmuşlar ve hapishane oldukça popüler bir hale gelmiş.

Redlitz, mahkumların ileride veri görselleştirme, web tasarımı ve programlama konusunda kendilerini geliştirerek faydalı projeler üretmelerini ümit ediyor. Redlitz'in bu emekleri saygı gösterilecek bir durum.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=3WEXTcAs20c[/embedyt]

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ