Bilgisayar Donanım Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Virüs Yazılım

Verilerinizi Güvende Tutmak İçin 4 Pratik Öneri

verilerinizi-guvende-tutmak-icin-4-pratik-oneri_670x376

Verilerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesine engel olmak için alabileceğiniz küçük önlemler.

İnternete sürekli bir şeyler sızıyor. Her gün yeni yeni gizli bilgiler, belgeler, görüntüler, ses kayıtları, ünlülerin en özel anları sosyal aleme düşüyor. Bu hoş olmayan durumun başınıza gelmemesi için küçük bazı önlemler alarak içinizi rahatlatmanız mümkün.

1. Hırsızlığa çanak tutmayın

verilerinizi-guvende-tutmak-icin-4-pratik-oneri_670x446-1

Güvensiz ortamlara önemli verilerinizi de taşımamak için kullan-at türü geçici cihazları yanınızda taşımayı tercih etmelisiniz. Fotoğraf makinesi ve kameralarda da özel görüntüleriniz asla saklanmamalıdır.

2. Akıllı telefonlarınızın güvenliğine önem verin

verilerinizi-guvende-tutmak-icin-4-pratik-oneri_670x376-2

Sadece şifrelemek, pin kodu koymak ya da el hareketi ile açılır ekrana sahip olmak sizi korumaya yetmez. Telefonu internet üzerinden kilitleme, içindeki verileri silme gibi pek çok fonksiyona sahip uzaktan erişime izin veren antivirüslerden bir tane mutlaka edinin. Kurduğunuz programların ulaşmak istediği verileri dikkatle inceleyin ve gerekirse o programı kullanmayın.

3. En çok veri bilgisayarlardan çalınır

verilerinizi-guvende-tutmak-icin-4-pratik-oneri_670x446-3

Çok gizli verilerinizin bulunduğu bilgisayarla asla internete bağlanmayın. İnternet kullanımı için farklı bir bilgisayar  tercih edin ve iyi bir antivirüse sahip olun. Gizliliğe ve güvenliğe özel önem veren “Tails” tarzı bir işletim sistemi de kullanabilirsiniz. Bilgisayar sisteminizi de güçlü bir parola ile tamamen şifreleyin. Özel verilerinizi harici disklerde saklamanız faydalı olacaktır.

4. Bulut kullanımına dikkat!

verilerinizi-guvende-tutmak-icin-4-pratik-oneri_670x502-4

Bulut depolama çözümlerinde verilerinizi yerel olarak saklayın ve hassas bilgilerinizi buluta asla yüklemeyin. Verilerinizi şifreleyen bir servis sağlayıcısı kullanın. Şifrelerinizi oldukça güçlü kombinasyonlarla oluşturun ve çevrimiçi ortamlarda şifre kaydetme seçenekleriniz göz ardı edin.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ