Genel Yemek Tarifleri

Türk Mutfağı

Türk mutfağı dendiği anda; daha önce mutfağımızla tanışan yabancıların gözlerindeki ışıldama görülmeye değer.
O anda yüzlerinin aldığı şekil aslında çok da söze yer bırakmıyor.
Şimdiye kadar Türkiye’ye gelipte Türk mutfağını beğenmedim diyen birine rastlamadım.
O kadar zengin ve çeşitli bir mutfağa sahibiz ki; her zevke, her damak tadına hitap eden yemeklerimiz var.
Güneydoğu yöremizde, et ve baharatların müthiş uyumu, tok bir insanı bile iştahlandırıyor.Dünyanın en güzel kebaplarının yapıldığı yer diyorum ben oraya.
Biraz yukarıya, kuzeye çıkınca Erzurum ve Van çevresinde et yemekleri şekil değiştiriyor. Yine et ağırlıklı olan yemeklere birde harika kahvaltılıklar eklenince gün boyu lezzetin içinde yüzüyorsunuz.
Tabi kahvaltı deyince Van’ı ayrı bir yere koyuyorum. Erzurumda cağ kebabı yemeden de ordan ayrılmayın sakın.

Bu kadar et yeter.Zaten benim etle aram yok diyorsanız; binbir çeşit bitkiden harika sebze yemekelrinin yapıldığı Karadeniz Bölgesi tam da size göre.
Sebze yemeklerinden ayrı olarak Trabzonda mıhlama yemeyi de unutmayın.
Ve sıra geldi benim kalbimde mutfağıyla bambaşka bir yere sahip olan Orta Anadolu’ya .Bu yörede et ve hamur işleri öyle güzel birbiriyle kaynaşmıştır ki, bu uyumu dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız.
Örnek mi ;mantı,Konya ve Sivas ın etli ekmeği ve daha yüzlercesi.Bu tatların dünyada eşi benzeri olduğuna inanmıyorum.Börekler, kurabiyeler ve diğer tatlar da cabası.
Akdeniz ve Ege yörelerinde ise çok başka bir zenginlik ve müthiş bir çeşitlilik var. Balkanlardan göçüp gelmiş Soydaşlarımız ordaki kültürle harmanlamışlar bizim mutfağımızı.Sonuç mu?Bence mükemmel.
Dızmana ve muhacir böreği bunların en güzel örnekleri.Tabi yöreye has sebze yemekleri de harika.İnanın mutfağımızın güzzelliklerini saymaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir.
Biz sadece kısa bir özet geçtik.Biz bunları sayarken ağzınız sulandı ise size güzel bir yemek tariflerinin bulunduğu kategorisine bakmanızı tavsiye ediyorum.Bu kategoride kurabiye tariflerinin yanı sıra denenmiş diğer yemek tariflerini de bulabilirsiniz.
Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ