Domain Genel İnternet Teknoloji

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir internet sitesini hayata geçirmeden önce yapılacak önemli işlerden birisi de söz konusu sitenin adını belirlemektir. Çünkü bir sitenin adı, o sitenin yaygınlaşmasına en büyük katkıyı sağlayacak olan elemandır. Sitenizin içeriğine uygun olmayan alan adları, sizleri sonu hayal kırıklığıyla bitecek bir maceraya sürükleyebilir. Bu yüzden en doğru domain adını seçmek oldukça önemlidir. En doğru domaini belirlemek için birçok durumun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu durumlar genellikle kolay hatırlanma, tek ve özgün olma, kısa ve anlaşılır olma gibi durumlardır. Eğer bu durumlar karşılanırsa bir domain adından en ileri düzeyde fayda sağlayabiliriz. Ben de bu durumları sizler için derledim ve domain seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken hususları yazdım.

Kısa ve Hatırlanabilir Olması

Alacağımız domain adının olabildiğince kısa olmasını sağlamak hem hatırlanma açısından hem de arama motoru optimizasyonu açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca kısa bir domain adını yazmak uzun bir domaini yazmaktan daha kolay olduğu için kullanıcıların siteye girmesi de kolaylaşacaktır.

Tek ve Özgün Olması

Bir domain adının tek ve özgün olması, yaratıcı fikirler sonucunda yeni bir ad türetilerek bu yeni adın com, net ve org uzantısının birlikte alınmasıdır. 

Tek ve özgün domainler üretebilmek için çeşitli teknikler uydurabilirsiniz. Örneğin hosting sunucuları ile ilgili bir site açacağız. İlk önce host kelimesiyle uyaklı kelimeler buluyoruz. Ben tost ve post kelimelerini buldum. Şimdi bu kelimelerle ilgili diğer kavramları düşünüyoruz. Mesela tost makinesi ve postane. Sonra bu kelimeleri değiştirip host makinesi veya hostane kelimelerini üretiyoruz.

Site İçeriğini Anlatması

Bir domain adı, akıllarda site içeriğinin ne olduğuna dair bir fikir oluşturmalıdır. Eğer site içeriği ile alakasız domain adları seçilirse sitenize giren kullanıcılar kandırıldıkları hissine kapılabilirler. Ayrıca arama motoru optimizasyonu bakımından da eksi puan almış olursunuz.

.Com Uzantılı Olması

Aslında her sitenin domain uzantısının .com ile bitmesine karşıyım. Ama Türkiye’deki kullanıcılarının çoğu site adlarının .com ile bittiğini düşünüyor. Örneğin Doğa Derneği’nin sitesine girmeye çalışan bir kullanıcı adres çubuğuna dogadernegi.com yazıyor. Ancak sitenin adresi dogadernegi.org olduğu için bu kullanıcı hata alıyor veya başka bir siteye yöneliyor. Bu durumların önüne geçebilmek için ya domain adını .com uzantılı alacağız ya da aldığımız domainin .com uzantılısını da alıp kendi sitemize yönlendireceğiz.

Bitirirken

Yukarıda saydığım durumların hepsinin bir arada olduğu bir domain adı bulmak şart değil elbette. Zaten öyle bir domain adını bulmak neredeyse imkansız. Ama yinede domain seçimi yaparken yukarıdaki durumlar göz önünde bulundurulursa daha iyi olur kanımca.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ