Bilgisayar Donanım Genel Haberler İnternet Mobil Teknoloji

Işık İle İnternete Bağlanma Devri Başlıyor

isik-ile-internete-baglanma-devri-basliyor-705x290

Li-Fi teknolojisini kullanan ilk prototipin yapımı sonunda tamamlandı.

Günümüzde tüm cihazlarımızda internete bağlanabilme özelliği var. İnternete bağlanmak, bundan birkaç sene öncesine kadar sadece kablo bağlantısıyla gerçekleştirilebiliyordu fakat teknolojinin ilerlemesiyle bu bağlantı türlerine birçok yeni tür eklendi. Şu an günlük hayatımızda en çok kullandığımız bağlantı türü, bildiğiniz gibi Wi-Fi. Wi-Fi bağlantı türü, internet bağlantısını sağlayan veri transferini gerçekleştirmek için insan gözünün göremediği dalgaları kullanıyor ve böylece internet bağlantısı bizim açımızdan "görünmez" bir şekilde sağlanıyor. Wi-Fi bağlantısı oldukça iyi bir teknoloji ancak bu bağlantının hızı kullandığı dalgalar nedeniyle maalesef sınırlı. bu teknolojinin ileride yerini alacak teknoloji ise "Li-Fi".

Li-Fi-technology

Li-Fi bağlantı türü ışığı oluşturan fotonların internet bağlantısını sağlayan veri transferini gerçekleştirmesini sağlıyor. Wi-Fi'ın çalışma prensibinde karşılaştığımız radyo dalgalarından çok daha hızlı ve fazla veri transferi gerçekleştirebilen fotonlar, bağlantı hızını ve kalitesini de doğal olarak olumlu yönde etkiliyor. Li-Fi bağlantı türü, uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yürütülen bir alan. Yapımı hiç kolay olmayan ancak son derece kullanışlı olan bu bağlantı türü, ilk araştırmalar başladığı zaman "sokakta bulunan lamba hem sokağı aydınlatacak hem de size ücretsiz internet sağlayacak" gibi sözlerle tanıtılıyordu. Birçok tanıtımının gerçekleştirilmesine rağmen bu teknoloji, bugüne kadar kullanılamamıştı.

Edinburg Research & Innovation'da görevli olan Tom Higgison ve ekibi, sonunda yıllardır beklenen Li-Fi teknolojisinin üretildiğini duyurdu. Bu bağlantı türünü ilk defa normal yaşantımızda kullanılabilir hale getiren araştırmacılar, bu başarılarının daha büyük alanlara yayılması ve günlük hayatımızda kullanılması amacıyla kendilerine iş ortağı arıyorlar. Gelecek yıllarda Li-Fi, şu an Wi-Fi'ın hayatımızdaki yerinden çok daha büyük bir yere sahip olacak.

lifi(1)

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ