Genel İnternet İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Yazılım

iPhone’da Uygulamaları Kapatmak Bir İşe Yaramıyor!

iphone-da-uygulamalari-kapatmak-bir-ise-yaramiyor-705x290

iPhone veya iPad'inizde pil ömrünüzü uzatmak veya cihazınızı daha hızlı çalışmasını sağlamak için uygulamaları kapatıp yeniden başlatıyorsanız bizce vazgeçin. Çünkü hiçbir işe yaramıyor.

İPhone'unuzun pili hızlı tükendiğinde veya telefonunuzu daha hızlı çalıştırmak için arka plandaki uygulamaları kapatmanın bu sorunu çözeceği düşünülür. Bu yol, bilgisayarlar için doğru olsa da iOS'lu cihazlarda durum biraz farklı. iPhone'da "arka planda"duran uygulamaları kapatmanız, pil ömrünü uzatmadığı gibi kısaltabilir de. Bunun nedeni, bir uygulamayı kapattığınızda onu RAM'den kaldırıyor olmanız. Yapmak istediğiniz tam da bu olabilir, ancak uygulamayı RAM'den kaldırmanız, onu tekrar açtığınızda telefonunuza daha çok yük bindirecektir. Dahası cihazınız daha fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda arka plan uygulamalarını zaten otomatik olarak kapatır.

55ea6f6af018fbb8f87fbc6c

Önemli olan nokta, İOS'un aslında gerçek anlamda çoklu görev yapmadığı: Arka planda çalıştığını düşündüğünüz uygulamalar, aslında dondurularak bekletilir ve işlemciyi kullanmazlar. "Arka planda uygulama yenileme" ("Background App Refresh") işlevini etkin hale getirmediyseniz, müzik, konum hizmetleri, ses kaydı, VOIP aramaları (örnek: Skype) gibi işlevler dışındaki hiçbir işlem arka planda çalışmaz. Arka planda çalışan uygulamalar, pil simgesinin yanında kendi simgesini göstererek sizi bilgilendirecektir.

14657-10368-IMG_1477-l

Zaten iOS'un yapısı Android gibi olmayıp, çoklu işleme destek vermemekte. Bu yüzden uygulamaları kapatmanın hiçbir yardımı olmamakta. Ancak 'Arka planda Uygulamalayı Yenile'sekmesi altında izin verdiğiniz uygulamalar, kapatmadığınız sürece çalışmakta. Eğer bunu istemiyorsanız yanlarındaki tiki, sola çekerek, arka planda çalışmalarına engel olabilirsiniz. Yani kısaca, gereksiz yere arka planda çalışan uygulamalarınızı silmeye çalışmayın. Bırakın orada kalsınlar böylelikle daha az pil harcarsınız ve şarjınız daha uzun süre gider.

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ