Genel Haberler Mobil Sosyal Medya Yazılım

İnternet Bankacılığında Kullandığımız Tek Kullanımlık Şifreleri Çalan Virüse Dikkat!

Android cihazları hedef alan Android.Bankosy adındaki visür, internet bankacılığında kullandığımız tek kullanımlık şifreleri çalarak banka hesaplarınızı boşaltıyor.

Tek kullanımlık şifreleri genel olarak internet bankacılığında kullanırız. Genelde 5 ya da 6 haneli olan numaraları girdikten sonra bankacılıkla ilgili tüm işlemlerimizi ‘gönül rahatlığıyla’ yaptığımızı sanıyoruz fakat gelen haberler durumun hiçte böyle olmadığını gösteriyor.

Symantec’in yaptığı bir araştırmada Android.Bankosyadındaki zararlı yazılım, iki adımlı oturum açma sisteminde tek sefer kullandığımız şifreleri çalıyor. Telefonlardan gelen SMS’leri takip ederek bu kodları sizden önce kullanan kötü niyetli kişiler, birkaç dakika içerisinde banka hesabınızı komple boşaltabiliyor.

Tam bir baş belası olan zararlı yazılıma ses üzerinden kod iletme yöntemi de pek çare olmuyor. Daha güvenli olduğu gerekçesiyle bazı bankalar ses üzerinden kod iletme yöntemini kullanıyorlar fakat Bankosy, bu otomatik telefon aramalarını da kendisine yönlendirebiliyor. Kullanıcıların bu durumdan şüphelenmemesi için telefonları sessiz moda alan kötü niyetli kişiler, gerektiğinde telefonu kilitleme yöntemine dahi başvurabiliyorlar.

android-9865423

lk olarak 2014 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılımın son zamanlarda oldukça fazla kişiyi mağdur ettiği belirtiliyor. Güvenlik uzmanları, kullanıcıların bu tarz sorunlar yaşamaması için cihazlarına uygun antivirüs programları kullanmalarının faydalı olacağını belirtiyorlar. 

Aman dikkat edin hesaplarınıza..

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ