Genel Gezilecek Yerler Haberler

Bursa Kültürpark

Bursa’nın gezilecek yerlerinden olan Kültür Park 1955 de Reşat Oyal tarafından hizmete açılmıştır. Bir çok bakım geçirmiş olan park ta   60 değişik türde 5000’den fazla ağaç, 44 çalı türü ve çeşitli sarmaşık türleri bulunmaktadır.Parkın adı 5 kasım 1999 da Reşat Oyal Kültür Parkı olarak değiştirilmiştir.Binlerce ziyaretçi toplayan kültür park doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Peki Kültür  park’a  ulaşım nasıl sağlanılmaktadır ? Şehrin birçok noktasından bu yöne hareket eden belediye otobüsleri, minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla sağlanabilmektedir.Osmangazi ilçesinde yer almaktadır.393 metrelik alana ulaşmış olan parkta yürüyüş için çok güzel yollar, spor için spor aletleri mevcuttur.Etkinlikleriyle şehrin çekim merkezi haline gelmiştir.

Bu doğal güzellikleriyle meşhur olan Kültür parkta neler mevcuttur ? Parkta sandalla gezilen bir göl alanı, lokantalar, çay bahçeleri, barlar, konservatuar binası, Bursa Arkeoloji Müzesi, açık hava tiyatrosu, dinlenme alanları, nikah salonu ve lunapark yer almaktadır.Bu parkta Uluslar arası Bursa Festivalleri düzenlenmekte ve düzenlenen festivalle ilgili etkinlikler ve sunumlar yapılmaktadır.Pek çok kültürel,sanatsal etkinliğe sahip olan park turizm açısından da Bursa’nın önemli parkları arasındadır.Büyük lunaparkı sayesinde çocuklarınız eğlenebilir sizde çocukluğunuza dönebilirsiniz.Yeni evli çiftler genelde Kültür parkı fotoğraf çekimi için kullanmaktadır.Doğal güzelliği dillere destan park ta sıkılmak mümkün değil , yaz aylarında piknik yapabilme gibi bir çok aktivite sağlanabilir.

Kültür parkta düzenlenen konserler sayesinde binlerce kişi Kültür parkı ziyaret etmekte ve yararlanmaktadır.Düzenlenen konserler sayesinde uluslar arası yer konumuna geçen kültür park turizm açısından oldukça önemlidir.Bursa’nın en güzel yeşil yerlerinden olan bu parkta bisikletler sayesinde parkı gezmek daha kolay ve eğlenceli durumuna getirilmiştir.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ