Genel Gezilecek Yerler Haberler

Bursa Cumalıkızık Köyü

Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerini günümüze oluşturan Cumalıkızık köyü Osmanlıların yerleştikleri ilk bölgedir. 270 tane Osmanlı tarzı ev bulunmakta bunların 183 tanesi kullanılmaktadır. Evler; ağaç, kerpiç ve moloz taştan yapılmıştır.  Köyün sokakları ise oldukça dar, kaldırımsız ve taş döşelidir.Cumalıkızık köyünün isminin anlamı , Cuma namazlarına topluca gidilmesi ve Osman beyin bu köyü Cuma günü kurmuş olmasıdır.Bunun doğru olduğu bilinmese de söylentiler arasındadır.Cumalıkızık köyüne ulaşım nasıldır ? Yıldırım da yer almaktadır. Garajdan belediye otobüsleri ve minibüs ile yarım saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşım sağlanabilmektedir.Genelde  beyaz, sarı, mor ve mavi renkte boyanmış evleri mevcuttur.Hediyelik eşya ürünleri ile de dikkat çekmektedir.

Eşsiz mimariye sahip olan Cumalıkızık köyü, Bursa’nın gezilecek önemli yerleri arasındadır.Bir çok ziyaretçi çeken köyün kahvaltısı meşhurdur. Peki köye neler vardır ?  köyde cami ve onun hemen yanında yer alan Zekiye hatun çeşmesi vardır.Aynı zamanda hayrattır.Köyde hamam ve  köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği Etnografya müzesi yer almaktadır. Bizans dönemine ait kalıntılar arasında kilisede yer almaktadır.Birçok dizi ve film setlerine ev sahipliği yapmış ünlü bir koy durumundadır.Haziran ayında gerçekleştiren ahududu şenliği düzenlenir. Dünya Mirası olarak kabul edilmesi için 2013 yılında ülkemiz tarafından UNESCO’ya başvuru yapılmıştır.Köyün her santiminden tarih fışkırmaktadır.Uludağ’ın eteklerinde olduğu için yaz aylarında bile serinliği dikkat çeker ve bunu bilen ziyaretçiler genelde temkinli gelmektedir.

Bu şirin Osmanlı evlerinin bulunduğu Cumalıkızık köyü  hafta sonları çok kalabalık olmakta ziyaret  sayısı yüksektir. Kesinlikle gezilmesi gerek yerde tarihi hissedeceksiniz ve lezzetli tatlar tadacağınız yemekler yemek garanti gözüküyor. Ayrıca dolaştıktan sonra sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz hoş dükkanlara sahiptir. 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ