Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Teknoloji Virüs Yazılım

Bir web kamerası nasıl izlenebilir veya ele geçirilebilir?

Web kamerasının sofistike bir sanat şeklinde hacklendiği günler geride kaldı.Şu günlerde temel bilgisayar bilgisi olan herhangi birisi web kameranızı hacklemek için harekete geçebilir.Son birkaç ayda okuyucularımızdan “Web kamerası nasıl hacklenir?” veya “Bir Web kamerasını nasıl gizlice izleyebiliriz?” sorularını aldık.Bu konuyla ilgili bir yazı yazmak ve Hackerların web kameralarını nasıl ele geçirdiklerini anlatmak istedik.

Çoğu hacker kurbanların bilgisayarlarında fiziksel erişim elde etmek için RAT gibi bazı casus yazılımlar kullanırlar, mesela RAT (Remote Administration Tool) kurbanın bilgisayarıyla hemen hemen ne yapmak istiyorsanız yapabilmeniz, web kamerasını gizlice izleyebilmeniz için kurulur.Fakat aynı zamanda RAT’ların bazı dezavantajları bulunmaktadır.1. RAT’lar amaçlar uğruna çalışmadan hemen hemen her antivirüs yazılımı tarafından kolayca tespit edilip silinmektedir.Yetenekli hackerlar virüslerini antivirüs algılamalarından gizlemek için Hexing, File pumping, crypting ve benzeri isimleri olan fakat kolay olmadığı gibi yeni başlayanlar için tavsiye edilmeyen farklı farklı yöntemler uygularlar.2. RAT’ların bir diğer sorunu ise kolayca geri takip edilebilir veya tespit edilebilir olmasıdır.3. RAT’lar ile oynarken kendi kendinizi yakabilirsiniz.

 

RAT’ların dezavantajlarını inceledikten sonra bizce bu işe hiç bulaşmayın. Şimdi dünyada bulunan hackerların web kameralarını nasıl hacklediklerini aşağı yukarı anlayabiliyorsunuzdur.MUSTAFASEVINC.COM.TR ekibi olarak sizlere kullanmadığınız zamanlarda web kameranızın üstünü siyah bir bantla örtmenizi ve güvende kalmanızı tavsiye ediyoruz. 🙂

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ

3 Yorum

  • Merhaba, sanırım sizin hosting firmanız var eğer varsa sizden bir isteğim var, misal vps hizmeti aldık diyelim ama nasıl kullanılır ben gibi birçok kişi bilmiyor. Bu nedenle bir video çeksenizde misal litespeed/cpanel vpsye kursanız ve alınması gereken güvenlik önlemlerinden bahsetseniz süper olur 🙂 vps satan çok ama site vps de nasıl barındırılır anlatan yok 🙂 ondan dolayı ricamdır sizden.

    • Merhaba,bu konu aslında aklıma olan bir konuydu. Fakat bir türlü fırsat bulamadım, yakında videolar yayınlayabilirim. İlgin için teşekkürler 🙂

      • Umarım yayınlarsınız, takip edeceğim. İlginiz için teşekkürler.