Genel Haberler

Araba Kullanmak 1 Hafta Yasaklanıyor

Bu hafta Milano’da ki yayalar için güzel bir hafta. Araba kullanmak ile ilgili yeni fikirler denenirken sürücüler pek memnun olmayacak gibi

Bu hafta Milano’da ki yayalar için güzel bir hafta. Araba kullanmak ile ilgili yeni fikirler denenirken sürücüler pek memnun olmayacak gibi… pMilano’da araba kullanmak bir hafta kadar yasak. Çarşamba gününden itibaren özel araçlar, motorsikletler kısacası tüm araçların kullanımı saat sabah 10 ile akşamüzeri 16 arasında yasaklandı. Bunun amacı ise Avrupa’nın 2008 yılında en kirli havasına sahip olan Milano sakinlerine biraz olsun rahat nefes aldırabilmek./p pSon yıllarda hava kirliliği sıkıntısı iyice artan Milano’da diğer Avrupa şehirlerinin yaptıklarını yaparak bir nebze olsun hava kirliliğini ve dumanı ortadan kaldırmaya yönelik çalışma yaptı. Bu yasak sırasında Milano sakinleri yürümeye ve bisiklet kullanımına zorlanmıyor çünkü yasak saatleri boyunca toplu taşıma ücretleri indirimli.

Saat 10 ile 16 arasında toplu taşıma biletleri 1.65 dolardan alınabiliyor. Ayrıca yasakların öğle saatlerinde olması sebebiyle insanlar işlerine yine arabayla gidip evlerine arabayla dönebiliyorlar. Ayrıca bu hafta Avrupa’da tatil haftası olması sebebiyle bu yasak insanları çok fazla etkilemiyor. Sonuç ise Milano sokakları bisiklet kullanıcıları için birer cennete dönüştü./p pMilano bu hafta araba yasağı getiren tek İtalya şehri değil. Aynı zamanda Roma’da da hava kirliliği sebebiyle geçerli. Napoli şehri olan San Vitaliano’da yasak bir adım ileriye taşındı. Odun fırını kullanan pizza restoranları da bu hafta yasaklılar listesinde yerini aldı.

 

 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ