Genel Güvenlik Mobil Virüs

Android Telefonunuzu Stagefright Güvenlik Açığından Koruyun

android-stagefright-guvenlik-acigi-ve-telefonunuzu-koruma-yollari_84

Android’in medya oynatma Freamewok’ü Stagefright üzerinde yakın zamanda keşfedilen açık sebebiyle telefonunuzun kontrolü saldırganların ellerine geçebilir. Üstelik sadece telefon numaranızı biliyor olmaları yeterli.

Google’ın güvenlik açığını çözdüğü ve geliştirilen yamanın diğer üreticilere gönderildiği açıklandı. Ancak Google’ın en saf Android cihazlarına bile güncelleme henüz gelmiş durumda değil. GÜncelleme gelene kadar  kendi önlemlerinizi alabilirsiniz.

stagefright-guvenlik-acigi-ve-telefonunuzu-koruma-yollari-354

Stagefright Android cihazlarda medya oynatmak için kullanılan bir Freamewok’tür. Bu Freamewok üzerindeki bir açık sayesinde saldırganlar gönderdikleri herhangi bir medya aracılığıyla telefonunuzu ele geçirebiliyorlar. Bahsi geçen Freamewok’ü kullanan yani bu saldırıya maruz kalabilecek telefonlar Android 4.1 Jelly Bean ve üzeri Android sürümü kullanan tüm telefonlar. Bu da piyasadaki Android telefonların %95’i demek oluyor.

Saldırganlar Android telefonlardaki Mesaj istemcilerinin gelen MMS mesajlarını otomatik olarak önizleme şeklinde açmasından faydalanıyorlar. MMS olarak gelen multimedya içeriğe entegre edilmiş zaralı kod, ön izleme çalıştığı an devreye giriyor. Bu multimedya içerik basit bir fotoğraf bile olabilir. Bu noktadan sonra karşı tarafın telefona nasıl bir zarar vereceği tamamen onun keyfine kalmış durumda oluyor.

Stagefright Güvenlik Açığından Nasıl Korunulur?

Bunun için kullandığınız varsayılan SMS uygulamasının ayarlarından gelen MMS’leri otomatik almayı kapatmanız yeterli. Böylece tanımadığınız kişilerden gelen MMS’leri açmadan silerek tehditten kurtulabilirsiniz. Android telefonlarda en çok kullanılan SMS uygulamarı Hangouts ve Messenger için otomatik MMS alma özelliğiniz nasıl kapatılacağını anlattık. Eğer kullandığınız SMS uygulaması farklı ise benzer şekilde Ayarlar kısmından otomatik SMS almayı kapatmayı deneyin. Varsayılan SMS uygulamanız eğer buna izin vermiyorsa, o uygulamayı güvenlik açığı çözülene kadar kadar kullanmayın.

Hangouts Otomatik MMS Alımları Nasıl Kapatılır?

stagefright-guvenlik-acigi-ve-telefonunuzu-koruma-yollari-630

  • Uygulama ana ekranında sol taraftaki menüyü kullanarak “Ayarlar”ı açın.
  • Gelen ekrandan “SMS”i seçin.
  • Alt kısımda “MMS’leri otomatik al” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın.

Google Messenger Otomatik MMS Alımları Nasıl Kapatılır?

stagefright-guvenlik-acigi-ve-telefonunuzu-koruma-yollari-133

  • Uygulama ana ekranında sol taraftaki menüyü kullanarak “Ayarlar”ı açın.
  • Gelen ekrandan “SMS”i seçin.
  • Alt kısımda “MMS’leri otomatik al” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın.
  • Uygulama ana ekranının sağ üst köşedeki simgeye dokunarak “Ayarlar”ı açın.
  • Ayarlar ekranından “Gelişmiş” seçeneğine dokunun.
  • MMS sekmesi altındaki “Otomatik al” seçeneğini pasif duruma getirin.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ