Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet Mobil Teknoloji

Türkiye’de Bankalar Siber Saldırı Altında!

Gün geçmiyor ki yeni bir siber saldırı alarmı verilmesin. Son dönemde Türkiye’nin bir terör örgütüne destek verdiğini iddia eden Anonymous, .TR alan adlarının çalışmamasına yönelik saldırıyı üstlenmiş ve Türkiye’nin teröre olan desteğini kesmemesi halinde siber saldırıların devam edeceğini bildirmişti.

Bugün 24 Aralık 2015 tarihinde ise Garanti ve İşbank olmak üzere finans ile ilgili internet sitelerine erişim sağlanamıyor.

Anonymous tarafından yayınlanan bildiride .TR alan adlarına yönelik saldırı yanında havacılık, bankacılık sistemi ve devlet sitelerine saldırı yapılacağı bilgisi verilmişti.

Yapılan saldırı sonucunda bankaların internet adresleri, sanalpos ve fiziksel pos hizmetlerinde aksama olması nedeniyle e-ticaret de saldırıdan nasibini almış durumda.

anon-tw

Anonymous tarafından yapılan saldırılar ile ilgili açıklama aşağıdaki şekilde;

Türk Hükümeti Liderleri için Anonim Resmi Basın Bildirisi:
Çoğunuzun bildiği ve duyduğu gibi Turkiye Daeş (İSİD)’den petrol alarak ve savaşçılarına sağlık hizmeti vererek destek olmakta.

Türkiye’nin lideri Erdoğan’ın Isise daha fazla yardım etmesini kabul etmeyeceğiz. Haberciler hali hazırda Türkiye internetinin DDos saldırıları kurbanı olduğunu duyurmaya başladı.

Sevgili Türk Hükümeti, İŞİD’i desteklemeyi durdurmadığınız sürece internetinize, kök DNS sunucularınıza, bankalarınıza ve devlet sitelerinize saldırmaya devam edeceğiz.

Yaptığımız DNS saldırısı sonrası havaalanlarınıza, askeri noktalara ve özel iletişim araçlarına saldıracağız ve kritik bankacılık sistemlerine zarar vereceğiz.

Türkiye, bu çılgınlığı bugün durdur! Kaderin kendi ellerinde.

Güncelleme – 24 Aralık 17:14
Garanti bankasına ait 217.68.217.20 IP adresinin erişiminin kesildiği görüldü. Yapılan bu uygulama ile bankanın diğer sistemlerinin çalıştırılması hedeflenmiş olabilir.

Güncelleme – 24 Aralık 17:38
Teknik altyapısı kısmen daha zayıf olan bankaların, internet sitelerine ait IP adreslerinin yurtdışı erişimlerini keserek problemi gidermeye çalıştığı görülüyor.

Garanti.com.tr 217.68.217.20/32 *[BGP/170] 01:08:04, localpref 100, from 213.248.64.225 AS path: 9121 to Discard
Akbank.com.tr 217.169.195.90/32 *[BGP/170] 01:06:27, localpref 100, from 213.248.64.225 AS path: 9121 to Discard
Ziraatbank.com.tr 195.177.206.17/32 *[BGP/170] 01:03:57, localpref 100, from 213.248.64.225 AS path: 9121 to Discard

Güncelleme – 24 Aralık 18:10
Bankalar ile birlikte eş zamanlı olarak Ulaştırma Bakanlığına bağlı turkiye.gov.tr internet sitesine erişim sağlanamıyor. turkiye.gov.tr yurtdışı erişimi kesilmiş olsa da yine de siteye ülke içinden erişim sağlanamıyor.

Güncelleme – 25 Aralık 17:23
Akbank ve İşbank başta olmak üzere bankaların internet sitelerine erişimde tekrar problemler yaşanmaya başladı.


Turkish Banking system is under Attack
Turkey biggest and most popular banks web pages stopped working by cyber attack. The network admins of them tried to stop attack with cut IP announcement of web sites out of Turkey.

Nobody able to access Turkish banking system who live out of Turkey, now!


Anonymous Official Press Release To Turkish Government Leaders:
“As many of you have heard, Turkey is supporting Daesh [Isis] by buying oil from them and hospitalizing their fighters.”
“We won’t accept that Erdogan, the leader of Turkey, will help Isis any longer. The news media has already stated that Turkey’s internet has been the victim of massive DDoS attacks.”

“Dear Government of Turkey, if you don’t stop supporting Isis, we will continue attacking your internet, your root DNS [the foundation of Turkey’s internet], your banks and take your government sites down.
After the root DNS we will start to hit your airports, military assets and private state connections. We will destroy your critical banking infrastructure.”

“Stop this insanity now, Turkey. Your fate is in your hands.”

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ