Genel Haberler Teknoloji

Tesla Model X Tanıtıldı!

tesla-model-x-tanitildi-705x290

Tesla Motors'un yeni seri aracı Model X tanıtıldı.

Yenilenebilir kaynakların kullanımının artması üzerine bu sektörle ilgilenen kişi sayısı artıyor, sektörde bulunan ya da yeni çıkmış olan her türlü cihaz veya araç üreticisini takip eden meraklı gözlerin sayısı artıyor. Bu sektörün en önde gelen isimlerinden birisi sayılabilecek Tesla Motors, doğayı çok kirletmesinden dolayı yenilenebilir kaynaklarının kullanımında büyük önem sahibi olan otomotiv sektöründe elektrikli araçların üretimini gerçekleştiriyor. Tesla Motor, yeni nesil Model X serisinin tanıtımını bugün gerçekleştirdi.

Yeni tanıtılan Model X serisi, aslında Tesla Motors'un 2013 tarihinde tanıtacağını belirtmiş olduğu bir seriydi. Fakat tarihin ertelenmesiyle birlikte Model X SUV (sport utulity vehicle) tanıtımı bugün gerçekleştirildi. Tesla'nın kendi deneme, geliştirme ve bilgilendirme merkezi olarak kullanılan Kaliforniya üssünde tanıtılan aracın tanıtımında, şirket CEO'su Elon Musk tarafından "en güvenli araç" sözleri kullanıldı ve bu konuya oldukça çok dikkat çekildi.

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=KbO6-C2Yajg[/embedyt]

Yaklaşık 2,5 ton ağırlığa sahip olan Model X SUV, oldukça ağır olmasına rağmen 0'dan 100 km/saat hıza 3.2-3.8 saniye arasında varabiliyor. Saniye farkı araçların modeline ve Tesla Motors'un kullandığı "Ludicrous Mode" özelliğine göre farklılık gösterebiliyor. Yeni seri araç, sahip olduğu elektrikli motor ile ortalama 250 km/saat hızla ilerleyerek 400 km yol katedebiliyor.

tesla-model-x-launch-007-2040_0

Tesla'nın bu yeni model araçlarında bulunan hız, ağırlık ya da beygir özelliklerinin yanı sıra bu araçları çok farklı kılan bir özellik var; "Biyosilah Savunma Modu". Model X SUV, araca dışarıdan girebilecek olan zararlı gaz girişini engelleyebilecek bir sisteme sahip. Bu sistem araçta bulunan bir düğme ile aktifleştiriliyor ve aktifleştirildiği an araç içerisindekileri bu gazlara karşı korumaya başlıyor. Tesla Motors tarafından tanıtılan bu sistem "Çin gibi kötü hava kalitesinin bulunduğu bölgelerde kullanılması için üretildi" sözleriyle açıklandı. Fakat Elon Musk'ın ne kadar paranoyak olduğunu ve bu sistemin sadece "kötü hava kalitesi" bulunan yerler için oldukça abartı olduğunu hepimiz biliyoruz.

CQH4EyzVEAAMEZm(1)

Model X SUV'nin bir diğer özelliği de aracın Tesla tarafından "Falcon Wing" (şahin kanadı) olarak adlandırılan kapı sistemine sahip olması. Bu sistem sayesinde kapılar yukarıya doğru açılıyor ve tanıtımda da gösterildiği gibi aracın dar bir alana parkedilmesi hiç sorun olmuyor. Ayrıca Falcon Wing sistemi araçlarda bulunan biyosilah savunma modunun da çalışmasına katkı sağlıyor. Falcon Wing'in sürücü tarafında bulunan kapısı, sürücünün araca yaklaşması halinde bunu algılayarak otomatik olarak açılabiliyor.

Screen-Shot-2015-09-30-at-12_12_00-e1443586410489

tesla-model-x-launch-013-2040_0

Aracın bir diğer sistemi de acil durum otomatik fren sistemi. Bu sistem, aracın çarpışma gibi anlardan önce otomatik olarak veri analizi yapmasını ve gerekli yerlerde frenleri kullanmasını sağlıyor. Otomatik fren sisteminin 7 kişi bulunan ve bagajın dolu olduğu 2250 kilo ek ağırlığa kadar oldukça iyi şekilde çalıştığı belirtildi.

Screen-Shot-2015-09-30-at-12_01_46-e1443585864360

Model X şimdiden 20000 ön sipariş almış durumda. Aracın şimdi sipariş edilmesi durumunda araç, 8-12 ay içerisinde alıcısına teslim edilecek. Bu teslimatlarda önceden herhangi bir Tesla aracı kullanmış olanlar öncelikli olarak belirlendi. Araçların fiyatları 132.000$ ile 142.000$ arasında değişiyor. Tabii ki fiyat artışı araçta bulunan ek sistemlere bağlı.

Kaynak: VentureBeat 

 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ