Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Yazılım

Patronları cepte bekleyen 5 tehlike

1445547147257

Sık seyahat eden, akıllı telefonunu ofis olarak kullanan patronları 5 önemli tehlike bekliyor. Şifresiz kablosuz ağlar, konum bilgisi, sosyal ağlar başınıza dert açabilir

Mobil ortamda akıllı iş yapmanın birinci şartı güvenli iletişim kurmaktır. Çalışanlar, yöneticiler ve patronların çok seyahat ettiği, mobil çalışmaların doruk noktasına ulaştığı bir zamanda güvenlik riski de artıyor. Akıllı telefonlar, sosyal ağlar hayatımızın parçası. Ancak nasıl kullanılacağı konusunda eğer belirlenmiş şirket kurallarınız yoksa, başınızı ağrıtacak olaylar çok uzak değil. Üstelik ortaya çıkan örnekler şirketin batışına sebebiyet verebilecek kadar vahim. Kablosuz ağlar, bluetooth bağlantısı, açık konum bilgisi ve daha pek çok bilgi şirketin kapısının açık kalmasına sebep olabilir. Artık pek çok bilginin online ortamda paylaşıldığı dönemde mobil çalışanlar için kullanımı kolay ve basit çözümler oluşturmak gerekiyor. 

KABLOSUZ AĞ RİSKİ 
Sadece şifresiz bağlanılan kablosuz ağlar belki uluslararası dolaşım ücreti konusunda size avantaj sağlayabilir ama güvenlik riski için değer mi? Kablosuz ağlarda bedava yolculuk yaparken e-posta, sosyal ağ ve banka hesaplarınızın şifreleri kolayca ulaşabilir hale geliyor. Kayıtlı telefon defteriniz, özel fotoğraflarınız bir anda istemediğiniz kişilerin eline geçebilir. Konum bilgisinden, sosyal ağ hesaplarına bluetooth bağlantısından kısa mesajlara kadar pek çok güvenlik riski bulunuyor. 

ÇÖZÜM TARİFELERDE 
Aslında güvenlik risklerine karşı alınacak önlemler oldukça fazla. Çok seyahat eden çalışanlar için özel bir uluslararası dolaşım (roaming) tarifesi anlık bilgi konusunda sorunları ortadan kaldırabilir. Önceden belirlenen kotalar ve kurallar çalışanlar ve patronlar için rahat bir iletişim ortamı yaratıyor. Hem maliyetlerin düşmesi hem de çalışanların motivasyonu için kurumsal hat ve cihaz kullanımını özendirmek gerekiyor. Özellikle kritik verilerle iş yapan çalışanların kurumsal hat kullanması şart. Ancak Türkiye'de kurumsal hat kullanımı pek uygun değil. 

KURUMSAL TEHDİT 
Çocuğunun telefona yüklediği veya yanlışlıkla sildiği veriler yüzünden başı derde giren pek çok aile var. Akıllı telefonlardan vazgeçmek olanaksız. Eskiden bilgi işlem departmanlarının sözünden çıkılmazken, şimdi tam tersi kullanılan mobil cihazlara uyum sağlamak kurumların görevi. Çalışanların ve patronların iki farklı telefon kullanması zor. Bunun yerine iki farklı kullanıcı profili oluşturularak e-posta, fotoğraf ve özel verilere ulaşırken koruma sağlanabilir. 

TELEFONDAKİ VERİLERİ SİLİN!
Akıllı telefonunuz çalındığında veya kaybolduğunda uzaktan erişip verileri silebilir, cihazın kullanımını engelleyebilirsiniz. Apple iPhone, Android ve Windows Mobil cihazlarda kurumsal güvenlik uygulamaları dışında uzaktan erişim olanakları da var. Apple Watch aracılığıyla iPhone telefon çaldırılıp erişilebiliyor, haritada nerede olduğu bulunuyor. Yine istenirse tüm veriler silinebiliyor. Aynı şekilde Android cihazlara da uzaktan erişim mümkün. Ancak tüm bunlar için hesabınızı ve bu güvenlik uygulamalarını ilk kez kullanırken aktif hale getirmek gerekiyor.

KONUM BİLGİSİNİ RAKİPLER SEVER

AÇIK KONUM BİLGİSİ: 
Patron ve çalışanlar konum bilgisini paylaştığı için rakipler için saha bilgisi çalışması imkânı doğar. Facebook, FourSquare ve Instagram gibi sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar masumca görünse de satış ekibinin yer bilgisi rakipler için değerli veri anlamına gelebilir.

BEDAVA WIFI TUZAĞI: 
Şifresiz kablosuz ağ bağlantısı kurumsal ve bireysel veriler için risk taşıyor. Açık kapı bularak girdiğiniz kablosuz ağ, sizin kişisel ve kurumsal verileriniz için kusursuz suç ortamına dönüşebilir. Şifresiz diye girdiğiniz ağ, şifrelerinizin sonunu hazırlayabilir.

ÇOCUKTAN AL HABERİ: 
Gündüz mobil iş istasyonu olarak kullandığınız telefonlar akşam mobil oyun konsoluna dönüşüyor. Çocuğunuzun ücretsiz oyun diye indirdiği uygulamalar kişisel verilere erişim için gizli bir tünel oluşturabilir. Bu yüzden, kişisel ve kurumsal kullanıcı hesabı açmakta fayda var.

AÇIK BLUETOOTH: 
Kablosuz ağlar sizin için pek çok veri alışverişi olanağı sunarken, kötü niyetli kişiler için de erişim kapısı olur. Bunun için kullanmadığınız anlarda kablosuz ağları kapatmak yerinde bir hareket olur. ABD'de pek çok ünlü film yıldızı ve politikacının adres defteri ve fotoğraflarına kablosuz ağlardan ulaşıldığını aklınızdan çıkarmayın.

ŞİFRESİZ CİHAZLAR: 
Mobil cihazları kaybetme ve çaldırma riski ofisten daha fazla. Eğer kullandığınız akıllı telefonda parmak izi veya şifre gibi koruma önlemi yoksa cihaz çalındığında veya kaybolduğunda veriler tehlikede demektir.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ