Eğitim Genel Haberler

Karneler Alındı!

Sınavlar ne için var hayatımızda genel olarak bir yerlere gelebilmek için aslında.. Ygs Dgs işte bilmem Ales hepsi aslında bir yerlere gelebilmemiz için olan sınavlar yani bu düzene ayak uydurmak için sınavlara girmek zorundayız. Daha küçük sınavlarda var mesela dersleri geçmek için girdiğimiz sınavlar. Bu sınavlardada güya dersi yeterince öğrendik mi, öğrendiysek bunları ne kadar uygulayabiliyouz gibi sorulara ceva aranmaktadır. Ama aslında o küçük sınavlar çok aşırı başarılı olmayan öğrenciler için aile içinde huzursuzluklara yol açmaktadır. Peki ya bunun kim farkında ?

Sınava çalışırsın, çalışırsın, çalışırsın, sonra sınava girersin geçersen eğer çalıştı geçti benim oğlum/kızım olacak. Peki ya kalırsan? Yeterince çalışmadın veya hiç çalışmadın sözünü duyacaksın. Peki bu dersten geçsen ne kalsan ne ? hayata 1 yıl geç başlasan ne olcak ? Aslında hepimizin aklında bu sorular var. Bana kalırsa hayata 1 yıl geç başlamışsın veya erken başlamışsın gibi durumların sana tek eksisi veya artısı olur. Evet para!

Bide okula başlıyosun ve bunu bitirmek zorundasın yani başka çaren yokmuş, bitirmezsen ölcekmişsin gibi bi kanı var toplumumuzda. Evet bence buda çok yanlış bi kanıdır. Herkes okucak diye bişey yok ki! İşte bunu ebeveynlerimize anlatabildiğimiz zaman bu bizim yani öğrencilerin zaferi olcaktır.

Burdan siz öğrenci kardeşlerime sesleniyorum hayat bir sınav değil lisede aklınıza her eseni yapamazsanız sonra çok geç olabilir. Geç kalmayın gençliğiniz yaşayın!

Yazar Hakkında

Kenan ULUDAĞ