Domain Genel Haberler İnternet Teknoloji

“.istanbul” interneti fethetmeye geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine internet üzerinde .com, .net, .org gibi alan adı uzantılarını düzenleyen ICANN, IBB’ye .istanbul ve .ist alan adları için tahsis yetkisini verdi.

İBB .istanbul ve .ist uzantılı alan adı uzantılarına sahip isimlerin satışına ICANN’dan aldığı yetki ile kısa süre içinde başlayabilecek. Yani www.otel.istanbul veya www.femin.ist gibi alan adlarının tahsisi mümkün olabilecek. .istanbul ve .ist uzantıları sayesinde tüm dünyada İstanbul’un bilinirliği ve marka değeri artması hedefleniyor.

2013’te Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’da internet altyapısını yönetmek için İstanbul’da internet yönetim merkezi kuran ICANN’ın, yeni uzantıları da tahsis ediyor olması İstanbul için ayrıca bir avantaj gibi görünüyor.

Kayıt ne zaman başlıyor, kayıt ücreti nedir?
Tescil bedeli resmi olarak açıklanmamasına karşın .istanbul ve .ist alan adı tahsis bedelinin $15 olacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Mayıs ayında başlayacak genel tescil öncesi alım süreçleri 22 Ocak Sunrise, Sunrise’dan 30 gün sonra 60 gün boyunca sürecek Landrush ile devam edecek. Sunrise dönemi alan adı tahsis sürecinde trademark sahipleri için tanınan bir hak iken, Landrush dönemi premium/özel alan adlarının açık arttırma ile satışa çıkartıldığı dönemler olmakta.

.istanbul ve .ist alan adlarının tahsis ve yönetimi İBB tarafından yapılacak olması bir dezavantaja dönüşebilir mi?
İnternet ortamında sadece yararlı içerikler olmadığına göre, genel tescile açık bu alan adları kullanılarak hoşa gitmeyen bir içerik üretilir ise İBB’nin bu konudaki tavrı nasıl olacak? Şu aşamada uygulamanın diğer tüm alan adlarından farklı olmaması gerekiyor gibi görünse de, yaptığım mini anket sonucuna göre .ist ve .istanbul için bir sansür endişesi söz konusu. Bu açıdan İBB’nin bu konuda bir garanti vermesi alan adı tahsislerinin artmasına katkıda bulunabilir gibi görünüyor.

18 Ocak’da gerçeklesen, benim de katılımcısı olduğum “ICANN Turkey DNS Forum” da yer alan bir oturumda yeni alan adı uzantıları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 

Oturumda ICANN’a yöneltilen sorulardan birisi de; “Son dönemde çok fazla uzantı türetildiği ve kullanıcıların algısının bu noktada olumsuz etkilendiği” yönünde oldu. Bu durum için ICANN yetkililerinin cevabı; “İlk başta bütün yeniliklerin kanıksanmasında zorluklar olabileceği, ama bunun zamanla aşılabileceği” şeklinde oldu.

turkey-dns-forum

Halen internetin kral uzantısı .com ve kraliçesi .net olmaya devam ediyor. Ancak bu uzantılarda alınabilecek isim kalmamış olması insanları yeni uzantılara yönlendiriyor. Geçmişte bu iş için ülke uzantıları kullanılmış ve özellikle goo.gl, bit.ly gibi URL kısaltma servisleri çok popüler olmuştu. Bu konudaki pazarı gören ICANN’de yeni uzantılar oluşturup bunlardan lisans bedelleri almaya başladı. Sonuç olarak suyun başını ICANN tuttuğu için istediğine yeni uzantı yetkisi vermeye devam edebiliyor.

Son günlerde .TR alan adı uzantısı yanına com.tr, net.tr gibi ekler getirmeyi tercih eden ODTÜ için de artık eksiz, genel tescile açık .TR uzantıya izin vermesi konusunda baskılar her geçen gün artıyor.

Bu konudaki talepleri ICANN organizasyonunu  birlikte izlediğimiz .TR alan adı yönetiminden sorumlu Atilla Özgit Bey ve ekibine ilk elden iletme şansım oldu. Umuyorum ki .TR alan adının yalın şekilde tescile açılması, Türkiye’nin internet aleminde kendinden daha çok söz ettirmesine katkıda bulunabilir.

Kaynak : https://daghan.net/istanbul-interneti-fethetmeye-geliyor.dgn

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ