Genel Mobil

iOS 9 İle Gelen 10 Sorun Ve Çözümü

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu_18

iOS kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenen iOS 9 güncellemesi beraberinde bazı sorunlarıda getirdi. Tüm kullanıcıları etkilemeyen sorunlar ve çözüm yollarını sizin için derledik.

iOS 9 Kurulum Problemi

Cihazlarını iOS 9’a güncellemek isteyen bazı kullanıcıların karşılaştığı bu sorun Apple tarafından sunucu problemi olarak nitelendirildi ve güncelleme yayınlandıktan 30 dk. sonra bu sorun düzeltildi. Cihazlarını iOS 9’a güncelleyemeyen kullanıcılar indirme işlemini tekrar başlatarak iOS sürümlerini yükseltebilir.  Eğer güncelleme işlemini başlattıktan sonra Güncelleme Yüklenemedi hatası almaya devam ediyorsanız. Home + Güç Tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutarak telefonunuza reset atın.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-916

iOS 9 Pil Sorunu

Bazı kullanıcıları iOS 9 güncellemesi ile birlikte pil ömrünün azaldığı konusunda şikayette bulundu. iOS 9’la birlikte pil kullanım süresinin artacağı yönünde açıklamalarda bulunan Apple yetkilileri bunun için yeni güncelleme (geliştirme amaçlı) yayınlayacaktır.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-459

iOS 9 Wifi Sorunu

Wifi bağlantı hatasını düzeltmek için Ağ Ayarlarını Sıfırlayabilir. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla. Wifi ağına tekrar bağlanarak bağlantınızı kontrol edin.

İkinci bir yöntem Wifi ağlarını unutun. Ayarlar > Wifi >  Bağlı bulunduğunuz ağa dokunun. > Ağı Unut. Wifi şirenizi kullanarak ağa tekrar bağlanın.

Bu iki yöntem işe yaramazsa,  modeminize reset atın ve wifi şifrenizin doğru olduğundan emin olarak tekrar bağlantı kurun.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-764

iOS 9 Hücresel Veri Sorunu

Hücresel veriye bağlanamama sorunu olarak ortaya çıkan problemi çözmek için telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. İkinci bir yöntem olarak Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri’yi Kapat – Aç. Üçüncü bir yöntem olarak telefonunuzu 30 saniye boyunca “Uçak Modu”nda tutun.  Bu üç yöntemde işe yaramadıysa servis sağlayıcınızla ilgili bir problem var demektir. Operatörünüzle iletişim kurun ve internet ayarlarını tekrar isteyin.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-799

iOS 9 Bluetooth Sorunu

Bluetooth bağlantı sorunu yaşıyorsanız ilk olarak Ağ ayarlarını sıfırlayın.  Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla (cihazınız bluetooth aygıtını unutur – tekrar bağlantı gerekir.) İkinci bir yöntem olarak  bluetooth aygıtını kaldırın. Ayarlar > Bluetooth > Aygıtlar > Aygıtı Unut. Aygıtla tekrar bağlantı kurun. Üçüncü ve son yöntem olarak Tüm Ayarları sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu aygıtınızdaki tün ayarları sıfırlar. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-477

iOS 9 Çalışmayan Uygulama Sorunu

iOS 9 güncellemesinden sonra  bazı uygulamaların çalışmadığını fark ettiyseniz. İlk olarak uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin. Güncellemeleri denetleyin ya da Güç + Home tuşuna birlikte basarak telefonunuzu yeniden başlatın.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-613

iOS 9 Apple Store Sorunu

Apple Store’dan yeni uygulama indirirken ya da güncelleme yaparken sorun yaşıyorsanız. İlk olarak telefonu yeniden başlatın. Home+ Güç düğmesine 10 saniye boyunca basın.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-122

iOS 9 Performans Sorunu

Telefonunuzda gecikme gibi sorunlar yaşıyorsanız telefonunuzun Home + Güç tuşuna 10 saniye boyunca  basarak telefonunuzu yeniden başlatın.

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-609

iOS 9 iMessage Sorunu

iMessage ile ilgili problemler yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey. Ayarlar > Mesajlar > iMessage >Kapat – Aç.  Bu yöntem işe yaramazsa cihazınızı yeniden başlatın. Son yöntem olarak Ağ Ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla (Wi-fi ağına tekrar bağlanmanız gerekir.)

ios-9-ile-gelen-10-sorun-ve-cozumu-705

Tüm Yöntemleri Denediğiniz Halde iOS 9’da Yaşadığınız Sorunlar Düzelmediyse

Telefonunuzu iOS 8.4.1’e geri yükleyebilirsiniz.  (Yaklaşık iki haftalık bir süreniz bulunmaktadır.)

Fabrika Ayalarına Sıfırlayın. (Son Çare) Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla

 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ