Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Virüs Yazılım

İnternet hakkında gerçekten bilmeniz gereken 10 ilginç gerçek

internet-facts-727x384

Kısaca: Çoğumuz proje tamamlama ve bilgi toplama sebeplerinden dolayı internete erişilemeyen bir hayatı hayal bile edemeyiz.Fakat, hepimiz
internet ve internet kullanımı hakkında ilginç gerçekleri bilmiyoruz.

İnternette tamamladığımız projeler ve topladığımız bilgiler için yaptığımız gezintiye göre, hayatımızı internetsiz hayal etmenin ne kadar zor olduğunu bulduk.

Kısaca bir göz atalım:

1.Yaklaşık 3.2 milyar kişi internet kullanıyor.Bunların, 1.7 milyar internet kullanıcısı Asya’dan. Aslında, eğer internet bir günlüğüne kesilirse yaklaşık olarak tahminen 200 milyar e-posta ve 3 milyar Google araması beklemede kalacak.

2.Çin, internet bağımlıları için tedavi kamplarına sahiptir. Çin’de yaşları 15 ile 35 arasındaki internet kullanıcılarının sayısı 200 milyondur.Dolayısıyla, bu kendilerini kontrol etmeyi kaybetmeleri gibi bir şey.Pekin’de askeri bir hastanedeki ülkenin ilk İnternet bağımlılık tedavi kliniğinin yöneticisi Tao Ran, internet bağımlılarının 40% nın dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğunu söyledi.

3.Her gün 30,000 internet sitesi hackleniyor.Kolayca hacklenebilen savunmasız web siteleri otomatik olarak algılamak için siber suçlular son derece etkili bilgisayar yazılımları kullanmaktadır.

4.İlk webcam Cambridge Üniversitesinde bir cezveyi izlemek için yapılmıştır. 128×128 boyutlarında gri tonlarında canlı görüntü ile kahve cezvesini izlemişlerdir.

2015-10-27-224122-ekran-görüntüsü

5.PSY‘ın “Gangnam Style” adlı eseri 2,450,000,000’den fazla izlenme ile halen tüm zamanların en çok izlenmiş videosudur.

6.İnternette yaklaşık olarak dakikada 204 milyon e-posta gönderilmektedir ve bunların 70%’i spam amaçlı gonderilir.Tek bir e-posta oluşturmak için 2 milyar elektron gerekmektedir.

7.İnternetin mevcut durumda çalışması için 50 Milyon beygir gücü gerekmektedir.
2005’de, geniş bantlı internet sayesinde maksimum 2 megabit hız vardı. Bugün ise 100Mbps indirme hızı ülkenin çoğu bölgesinde kullanılabilir durumda.Fakat, uzmanlar bilimin sınırlara ulaştığını ve fiber optiklerin daha fazla veri alamayacağı hakkında uyardılar.

8.İlk tweet 21 Mart 2006’da Jack Dorsey tarafından atıldı.İlk YouTube videosu “Meet At Zoo” 23 Nisan 2005 Cumartesi günü saat 8:27’de Jawed Karim tarafından yüklendi.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw[/embedyt]

9.İngiltere ve İtalyan nüfusunun üçte birinde yaklaşık 9 Milyon yetişkin hiç internet kullanmamıştır.Hayal edebiliyor musunuz? Çin‘de internet bağımlıları için tedavi kampları varken, insanların büyük bir nüfusu bugüne kadar hiç kullanmamış bile.

10.İnternet trafiğinin büyük çoğunluğunu insanlar oluşturmaz, botlar ve kötü amaçlı yazılımlar oluşturur.Yeni bir araştırmaya göre, bütün internet sitelerinin trafiğinin 61%’ini veya hemen hemen üçte ikisini internet botları neden oluyor.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ