Genel Haberler İnternet

Holistic SEO Nedir?

Holistic kelimesi, "bütünsellik" anlamına gelir. Holistic SEO da, bütünsel SEO demektir. Bu bütünsellik, bir bütünü oluşturan, eksiksiz anlamını taşımaktadır. Geleneksel SEO anlayışından farklı olarak, yapılan SEO çalışmalarının bütünsellik anlayışı çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini belirtir.

Günümüzde ise, bu işi profesyonel olarak yapan tüm uzmanlar, Holistic SEO çalışmalarına yönelmiştir.

Holistic SEO (Bütünsel SEO) Nasıl Yapılır?

Arama motorları, her geçen gün algoritmalarını geliştirmektedir. Arama yapılan kelimelerde listelenecek olan sonuçları, en işe yarar şekilde kullanıcılara sunulmak istenmektedir. Durum böyle olunca, SEO hizmeti veren herkes, yöntemlerini bu değişimlere göre şekillendirmek zorundadır. Bu durumda Holistic SEO nasıl yapılmalıdır:

  • Backlinkler, ziyaretçi odaklı oluşturulmalıdır.
  • Bütünsel SEO yapılırken, internet sitesinde kullanılacak anahtar kelimeler, ziyaretçilerin beklentisi doğrultusunda yerleştirilmelidir.
  • Yapılan anahtar kelime çalışmaları genelde tek kelime olarak planlanır. Fakat, iki kelimeden uzun anahtar kelime seçimi daha sağlıklı olmakta ve kullanıcının aradığı şekilde seçilmelidir.
  • Siteye gelen ziyaretçilerin iyi bir sonuç elde etmesini hedefleyerek, güncel ve ilgi çekici ürün içerikleri hazırlanmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz adımlar, geleneksel SEO çalışalarında da yapılamaktadır. Fakat bu kadar detaylı olmaz. Genellikle arama motoru odaklı çalışmalar yapılır. İnternet sitesinde kullanılan anahtar kelimeler de, arama motoruna göre belirlenir. Eğer çalışma yapılan site güncel de tutulmuyorsa, yükseliş kadar düşüş de hızlı olacaktır. Bu durumu önlemek için Bütünsel SEO çalışmaları yürütülmektedir.

Özetle, yapılan çalışmalar ziyaretçi odaklı yapılmalıdır. Site, hizmet verilen sektöre göre güncel tutulmalıdır. İçerik oluşturma stratejileri yine kullanıcı odaklı yapılmalıdır. SEO konusundaki teknik gelişmeler yakından takip edilmeli ve planlama bu gelişmelere göre revize edilmelidir. Ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre, çalışmalara yön verilmelidir.

 

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ