Genel Haberler Teknoloji

Google Veri Merkezi

Google, dünya genelinde kullanıcılarına daha iyi hizmet sağlamak adına binlerce petabayt verinin nasıl yönetildiğine dair 360 derece izleyebileceğimiz bilgilendirici bir video paylaştı.

Google’ın veri merkezini hiç merak ettiniz mi? Şirketin Cloud platformunun YouTube kanalından paylaşılan 4K çözünürlük destekli 360 derecelik videosu tüm beklentilerimizi karşılayacak.

ABD’nin Oregon eyaletinde bulunan veri merkeziyle ilgili geniş çaplı bilgilerin verildiği videonun en ilgi çekici kısmı ise 360 derece açıyla izlenebiliyor olması. 

Videoda veri merkezinin nasıl korunduğundan (biyometrik göz taraması ve silindirli kilit bölümüne geldiğinizde kendinizi kısa süreli bilim kurgu filmlerindeymiş gibi hissedeceksiniz), bu anlamda kullanılan araçlardan, altyapısıyla ilgili püf noktalarından, sunucuların nasıl soğutulduğundan, kısacası veri merkeziyle ilgili merak edeceğiniz hemen her şeyden bahsediliyor.

webtekno-google-veri-merkezi

Hazır Türkçe altyazı desteği de varken (altyazı ayarlarından Türkçe'yi seçerek aktif edin) videoyu baştan sona izlemenizi tavsiye ediyorum. (eğer biraz olsun ilginiz varsa zaten göz kırpmadan izleyeceksiniz.)

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=zDAYZU4A3w0[/embedyt]

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ