Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Mobil Teknoloji Virüs Yazılım

Google Chrome kullanıcıları dikkat!

1445414721165

Güvenlik araştırmacıları, kendisini Google Chrome gibi gösteren yeni bir zararlı uygulamaya karşı uyardılar.

"eFast Browser" adlı sahte web tarayıcısı, kendisini Google Chrome'un bulunduğu konuma yüklüyor ve bu şekilde çalışıyor. T

arayıcı, açık kaynak kodlu Chromium'u temel aldığı için ilk bakışta 'a oldukça benziyor ancak davranışları, Chrome'a göre çok daha kötü.

KISAYOLLARI KENDİSİNİNLİYLE DEĞİŞTİRİYOR

PCRisk'in raporuna göre, zararlı tarayıcı, öncelikle kendisini varsayılan hale getiriyor ve HTML, JPG, PDF, GIF dosya türlerini kendisiyle ilişkili hale getiriyor. HTTP, HTTPS, MAILTO gibi URL ilişkilendirmelerini de ele alan tarayıcı, Chrome'la ilgili masaüstü kısayollarınızı da kendisininkiyle değiştiriyor.

KİŞİSEL BİLGİLER TOPLUYOR

eFast'ı kullandığınızda ise sık sık açılır pencerelere ve ziyaret ettiğiniz sayfaların tepesinde arama reklamlarına rastlıyorsunuz. Reklamlardan bazıları, sizi e-ticaret sitelerine yönlendirirken diğerleri, PC'nize daha fazla zararlı sokabileceğiniz zararlı web sayfalarına yönleniyor. PCRisk'e göre tarayıcı, tanınmanızı sağlayacak kişisel bilgiler de topluyor. eFast Browser'ın herhangi bir gizlilik politikasının olup olmadığı ise bilinmiyor. Tarayıcıyı geliştiren Clara Labs kendi gizlilik ilkesine sahip olsa da, sayfayı Chrome'da açtığınızda zararlı uyarısı alıyorsunuz.

SİZ FARKINDA OLMADAN BİLGİSAYARINIZA GİRİYOR

Peki eFast Browser ilk başta PC'nize nasıl giriyor? Yazılım büyük ihtimalle diğer yazılımları yüklediğiniz sırada, siz farkında olmadan yüklenen yazılımlar arasında bulunuyor. Bununla birlikte Settings > About kısmında eFast'ı kullandığınızı açıkça görebiliyorsunuz. Tarayıcıyı kaldırma yönergeleri, PCRisk'in sayfasında yer alıyor.

Chrome 'OK Google' özelliğini pasifleştirdi

Kullanıcıları dinlediği iddia edilen OK Google özelliği, Chrome'un masaüstü sürümlerinden kaldırıldı.

 şimdi masaüstü bilgisayarlarda sesli aramaya başlatmayı sağlayan "OK Google" fonksiyonunu Chrome tarayıcısından kaldırdı.

Bu özellik web tarayıcısının güvenlik simgelerinin yenilendiği ve bazı geliştirici özelliklerinin geldiği Chrome 46 sürümü ile birlikte Windows, OSX ve Linux işletim sistemleri için kaldırılmış durumda.

Ancak tarayıcının son sürümü ile birlikte kullanıcıların yine kendi sesleriyle Google araması başlatmaları mümkün olacak. Bunun için google.com web adresini açıp sesli aramayı etkinleştirmek için mikrofon simgesine tıklamaları yeterli olacak.

Google kullanıcıların çoğunun bu fonksiyonu kullanmaması nedeniyle özelliğin kaldırdığını söylüyor. Chrome, Google'ın diğer ürünleri ile entegrasyon sağlayan ve aynı zamanda zengin özellikleriyle şu anda en popüler web tarayıcısı konumunda.

Ancak tarayıcı sitem kaynaklarını tüketen pek çok özellik sunuyordu. Google'ın bu hamlesi dizüstü bilgisayarlarda çok fazla RAM ve batarya kullanımı şikayetlerine bir cevap da taşıyor.

Ayrıca eleştirmenler geçtiğimiz Haziran ayında sesli arama özelliği ile Google'ın herkesi dinlediğini iddia etmiş, Chrome bu konuda ateş altına girmişti. Bu özelliği sağlayan kod Chromium adlı açık kaynak tarayıcıya dahil edilmişti. Google şikayetlerden sonra ilgili kodu çıkarsa da özellik Chrome tarayıcısında şimdiye kadar korunmaya devam etmişti.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ