Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler Teknoloji

Fotoğraftan Parmak İzi Bulunur mu ?

Parmak izi taşıdığı özellikler ile kişiye özel bir “kimlik kartı” sayılmakta, parmak izi bilimi ise insanlar tarafından bilinen tek değişmez ve yanılmaz kimlik tespit yöntemi olarak kullanılmaktadır. Parmak izi bu özellikleri ile günümüzde suçların aydınlatılmasında ve suçlunun kimliğinin tespitinde kullanılan en temel delildir. Günümüzde parmak izlerinin özelliklerinin belirlenmesinde ve parmak izinin görünürlüğünün sağlanmasında kimyasal toz, süper glue gibi bilindik yöntemler kullanılmaktadır.

Peki şüphelilerin kimliklerinin tespitinde şüphelinin parmaklarının belli olduğu bir fotoğraf üzerinden şüphelinin kimliği tespit edilebilir mi?

Aşağıdaki örnek olayları incelediğinizde sizlerde fotoğraflar üzerinden kişilere ait parmak izlerinin elde edilebileceğine kanaat getirebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile yüksek çözünürlüklü ( HD, 4K ) video ve fotoğraf çekimi yapan bir güvenlik veya Mobese kamerası ile gelecekte kişilerin kimliklerinin parmak izinden tespiti mümkün hale gelebilecek böylelikle suçların aydınlatılmasında ve suçlunun kimliğinin parmak izinden tespitinde yeni bir yöntem daha kullanılmaya başlanacaktır.

Örnek Olay İncelemesi – 1

parmak-izi1

Geçtiğimiz Haziran (2015) ayında ABD Florida Eyaletinde meydana gelen Küçük Yaşta Çocuğa Cinsel Taciz soruşturması yürüten Dedektifler olayın şüphelisi olan ve daha önce çocuk pornografisi suçu ile yargılanan Dannie Ray HORNER isimli şahsın bilgisayarına ve akıllı telefonuna el koydular. Olayla ilgili ellerinde yeterince delil bulunmayan dedektifler şüpheliye ait Samsung N900 Galaxy Note 3 marka akıllı telefonda inceleme yaptıkarında telefonda Taciz olayına ait fotoğrafa rastladılar ancak fotoğrafta Taciz olayını gerçekleştiren şüphelinin yüzü görünmüyordu, fotoğraf üzerinde ayrıntılı inceleme yapan dedektifler fotoğrafta şüphelinin parmak izlerinin belirgin olarak göründüğünü fark etmeleri üzerine şüpheliden alınan mukayese parmak izi ile fotoğraftaki şahsa ait parmak izini mukayese ettiklerinde Dannie Ray HORNER a ait parmak izi ile Küçük Yaşta Çocuğa Cinsel Taciz olayına ait fotoğraftaki şahsın parmak izlerinin aynı olduğunu belirlediler. Elde edilen parmak izini kesin delil olarak Mahkemede Juri'ye sundular Juri tarafından Dannie Ray HORNER isimli şahıs kesin suçlu olarak bulundu.

Haber Kaynağı

Örnek Olay İncelemesi – 2

Alman hacker Starbug, Avrupanın en büyük Hacker birliği olarak bilinen Chaos Computer Club’ ın Haziran 2014’ te Almanya’ da düzenlediği fuarda yaptığı sunumda Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’ in fotoğrafından parmak izini elde ettiğini açıkladı. Starbus isimli hacker yaptığı sunumda fotoğraflar üzerinden kişilerin parmak izlerinin “VeriFinger “ adlı bir program ile elde edilebildiğini örnekler üzerinden anlattı.

almanbakan

Haber Kaynağı

Alman Hacker Starbug’ ın Fotoğraftan Parmak İzi Elde Etme ile Yaptığı Sunum.

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=pIY6k4gvQsY[/embedyt]

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ