Bilgisayar Genel Güvenlik Haberler İnternet İşletim Sistemleri Mobil Sosyal Medya Teknoloji Yazılım

Facebook’tan itiraf

facebooke

Son zamanlarda Facebook uygulamasının iPhone'ların pilini "normalden fazla" tükettiği şikayet edilen bir konu. Sonunda Facebook da şikayetlere kayıtsız kalamadı ve sorunu birinci ağızdan itiraf etti.

Bildiğiniz gibi iOS 9'la birlikte gelen pil menüsü sayesinde iPhone kullanıcıları artık hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığını anbean takip edebiliyor. Pil menüsünde Facebook uygulamasının eskisinden çok daha fazla pil tükettiğini fark eden kullanıcılar son zamanlarda bunu sesli bir şekilde dile getirmeye başladı. Şikayetlere kayıtsız kalmayan Facebook da sonunda duruma açıklık getirdi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Facebook mühendislerinden Ari Grant, durumun "işlemci döngüsü" denilen bir soruna bağlıyor. Grant bunu ailesiyle yolculuğa çıkan bir çocuğun sürekli olarak "Geldik mi? Geldik mi?" diye sormasına ancak hiçbir ilerleme kaydedilmemesine benzetiyor. Facebook da arka planda olsa dahi sürekli olarak bu döngüye giriyor ve aktif olmamasına rağmen pili tüketmeye devam ediyor.

Pil tüketimiyle ilgili bir diğer sorun ise sesle alakalı. Grant, Facebook'ta bir video izleyip daha sonra uygulamayı arka plana atsanız dahi bazen ses kanallarının açık kaldığını belirtiyor. Yani uygulama sessiz modda video oynatmaya devam ediyormuş gibi görünüyor. Ses sorununa daha az rastladıklarını ifade eden Grant, her iki sorunu da bir an önce çözmek için çalışmalara başladıklarını belirtiyor.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ