Genel Güvenlik Haberler İnternet Sosyal Medya

Facebook Haber Kaynağıda 360 Derece Video Dönemi Başlıyor

facebook-haber-kaynagida-360-derece-video-donemi-basliyor-705x290

Video sektöründe yeni moda olan 360 derece videolar artık Facebook’ta da karşımıza çıkacak.
Bir süre önce kendi video platformu üzerinde daha yoğun olarak çalışmaya başlayarak YouTube’un etkinliğini bastırmaya çalışan Facebook, önemli bir özelliği daha kullanıcılarına sundu.

Yapılan yenilikle birlikte artık Facebook Haber Kaynağı sayfası 360 derece videoları destekleyecek. Yeni özellik hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kullanılabilecek. Mobil cihazlarda telefonunuzu hareket ettirmeniz, ya da video üzerine tıklayarak sürüklemeniz yetmekte. Aynı sürükleme işlemini bilgisayarınızda mouse ile de yapabiliyorsunuz. Yani sistem YouTube’unkiyle hemen hemen aynı şekilde çalışmakta.

Aslında bu hamle zamanlama olarak beklenmedik bir hamleydi ancak Oculus Rift’in de sahibi olan Facebook, bir kez daha video işini ne denli ciddiye aldığını göstermiş oldu.

Facebook’ta şimdiden pek çok 360 derece video paylaşılmaya başlanmış durumda. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yeni video formatı şu an için Safari ya da Internet Explorer’da kullanımda değil. Ayrıca iOS kullanıcılarının da özelliği telefonlarında kullanabilmeleri için birkaç ay beklemeleri gerekiyor (Aslında Web ve Android için de henüz aktif değil deniliyordu ancak web tarayıcısında özellik şu an kullanılmakta. Android platform için de ”yakın bir tarihte” geleceği söylenmekte).

[facebook=https://www.facebook.com/StarWars/videos/1030579940326940/ width=200 raw=true]

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ