Genel Haberler

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nedir?

Günümüzde artık İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı işlemleri banka gişelerinin geri de kalmasına sebep olmuştur. Tüm bunlara ek olarak bankacılık teknolojilerinin de ilerlemesi ile birlikte artık herkes oturduğu yerden ödemelerini ve Para Transfer işlemlerini kolayca yapabilmektedir. Hesap numarası ve diğer bilgilerinizi doğru olarak girdiğiniz takdirde, kısa bir süre içerisinde paranız hesabınızda ya da yatırmak istediğiniz hesapta olacaktır. Bu işlemleri EFT ve havale seçeneği ile yapmak çok ama çok kolay. Peki ama ”Bankadan nasıl para gönderilir?”

EFT (Elektronik Fon Transferi) ismi altında anılan para transfer işlemi, kurumlar ve de bireyler arası yapılması gereken para alış verişini, İnternet üzerinden kolayca yapılmasını sağlamaktadır. EFT işleminizi bankalardan da yapabilirsiniz ancak, İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler daha kolay ve zahmetsizdir. Bu aşamada ise 4 unsur vardır:

  1. Gönderici Bilgileri
  2. Gönderenin Banka ismi
  3. Alıcının Banka ismi
  4. Alıcının Bilgileri

Bu bilgilerinizi girdiğiniz andan sonra, paranız işleme alınmış oluyor ve banka aracılığı ile onay süreci başlıyor. İlk olarak da yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterli olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu işlemin ardından eğer herhangi bir sıkıntı yoksa, para transfer işleminize onay veriliyor. Hesabınızdan da EFT ücreti mutlaka düşülüyor, ama bu bankaların belirlediği kendi içerisinde belirlediği ücretlendirme sistemidir. Bazı bankalarda bu 1 lira olurken, bazı bankalarda da 3 lira bile olabilmektedir. Yinede Para Transfer ücreti almayan bankalar da mevcut durumda. Dilerseniz yazımızı gözden geçirerek, bu bankaları öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

EFT yapma saatleri ise, resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00 ile 17.00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Bu saatler dışında, online yapılan işlemler bir sonraki güne aktarılır ve bu işleme Talimatlı EFT işlemi denir. EFT işlemlerinin kolaylığı ise başka bir hesaba ve ya başka bir bankaya da para göndermenizi sağlar.

EFT Nasıl Yapılır?

Başta belirtmek isteriz ki, EFT koşulları her bankada değişiklik gösterebilmektedir. EFT ile yapılacak olan para transferi sırasında bazı yöntemler şu şekildedir. IBAN ya da Hesap Numarası ile gönderim alternatifleri sunulmaktadır.

  • IBAN no ile para gönderme işlemi: yaparken 32 haneli olan IBAN numarası, alıcının adı ve soyadı, gönderilecek olan tutar ve açıklama bilgilerini yazmak yeterlidir.
  • Hesap Numarası ile EFT işlemi: Alıcı olan Şube Numarası, Alıcının Hesap Numarası, Alıcının adı ve soyadı ve Tutar bilgileri gereklidir. Bu şekilde de ister size en yakın olan yerel şubeden, ya da İnternet şubesinden, isterseniz de mobil şubeden EFT işleminizi anında yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ