Domain Genel

Domain Ne Zaman Düşer?

Domain ticaretine yeni başlayanların en sık sordukları sorulardan birisine yanıt vermeye çalışacağız: “bir domain ne zaman düşer?”

Bir domain süresi dolduğunda sahibi tarafından uzatılmaz ise ortalama 65-75 gün arası bir sürede boşa düşer (silinir) ve sıfırdan cüzi bir ücret karşılığında satın alınabilir hale gelir.

Peki domain sahibinin süresini uzatmadığı bir domain kesin boşa düşer mi? Bu sorunun yanıtı ise hayır. Bunun sebebini ve süresi dolan bir domainin yaşayacağı süreçleri açıklayalım:

On-Hold Period : Süresi dolan bir domain on-hold periyoduna girer. Bu sürece girildiğinde 30 ila 45 gün arasında (bu süre firmadan firmaya değişebilir.) domain sahibine süre tanınır. Bu süre zarfında sahibi tarafından uzatılabilir.  ( Bazı firmalarda direk süreyi uzatır ve status kısmı aktive olarak görünmeye devam eder. Fakat aslında domain on-hold statusündedir. )

Redemption Period : Yukarıda verilen süre zarfında uzatılmayan domainler için yenilenebileceği son süreçtir. Bu süre içerisinde yine domain sahibi tarafından 100+ dolar  bir ceza ücreti ile yeniden uzatılabilir. Bu sürecin süreside yine firmadan firmaya değişerek 30-40 gündür. Bu süre sonunda da sahibi tarafından uzatılmayan bir domaine sahibi hiç bir hak talep edemez.

Pending Delete :  Yukarıdaki süreçler  sonunda süresi uzatılmayan domainler için düşme, yani silinme sürecidir. Pending Delete sürecine giren domain 5 gün sonunda boşa düşer (silinir).

Şimdi gelelim her süresi uzatılmayan domainin silinmeyeceği meselesine. Bazı domainler değerlidir ve firmalar tarafından boşa düşürülmek istenmez. Düşürülmeden önce son bir defa satılığa çıkartılır (pre-release).  Örnek vermek gerekirse; emlak.com domaininin yıllık ödemesi yapılmaz ve sahibi tarafından uzatılmaz, yukarıda belirtilen on-hold ve redemption period dönemlerinde de ödeme yapılmazsa, sahibinin bu domain üzerinde hiçbir hakkı kalmamış olur. İnsiyatif tamamen domainin kayıt edildiği firmaya geçer.

Her firma bu işlemi yapmıyor tabiki. Takip ettiğiniz domain özellikle Godaddy, Namejet ve Snapnames’in anlaşmalı olduğu firmalarda ise, muhakkak düşürülmeden önce pre-release’e çıkacak, yani açık artırmalı satışa sunulacaktır.

Bir domainin boşa düşme macerasını kısaca anlatmaya çalıştık. Sorularınız varsa yazının yorumlarından bize iletebilirsiniz.

Domainler Saat Kaçta Boşa Düşer?

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ