Bilgisayar Genel Haberler

Adana’da bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü

Adana’da bilgisayarda çıkan yangında alevlerin arasında kalan 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü.

 

Merkez Çukurova İlçesi’nde oturan Karahan ailesinin 5 yaşındaki oğlu Cumali, oturma odasındaki bilgisayarda oynamak için fişini prize taktı.

İddiaya göre bu sırda bilgisayarda patlama sesi duyuldu, ardından da alev aldı. Kısa sürede alevler evi sararken, çığlıkları duyan anne Hüsniye Karahan, odaya girip kızı 9 yaşındaki Betül’ü alıp, dışarı çıkartı.

 56c460b767b0a96d98cd9bca

Ardından tekrar odaya dönen genç kadın, alevlerin arasında kalan oğlu Cumali’yi kurtarmaya çalıştı. Alevlerden etkilenen kadın oğlunu bulamayınca tekrar dışarı çıkıp komşularından yardım istedi.

56c4610267b0a96d98cd9bda

Gelen itfaiye ekipleri iki katlı evin ikinci katındaki yangını kısa sürede söndürdü. Odada yapılan aramada küçük çocuğun yanmış cansız bedeni bulundu. Cumali Karahan’ın cesedi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

56c4613067b0a96d98cd9be0

Vücudunda yanıklar olan anne Hüsniye Karahan da tedaviye alındı.

BİLGİSAYARLAR NEDEN AŞIRI ISINIR?

Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir. Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır. Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur. 

Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir. 

56c46beb18c7762700d95bf8

Tozdan arındırın – Bir bilgisayarın içinde zamanla tozun birikmesi normaldir. Havalandırma delikleri kapalıysa, bilgisayarın içindeki toz hava akışını engelleyip ısı dağılımını etkileyebilir. Havalandırma kanallarındaki birikmiş tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Basınçlı hava spreyleri, bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve birçok bilgisayar mağazasında satılıyor.

Bilgisayarın güç seçeneklerini ayarlayın – Windows işletim sistemlerinde bilgisayarın performans seviyesini ayarlayabileceğiniz güç yönetimi seçenekleri var. Yüksek performans daha fazla elektrik gerektirir; bu da daha fazla ısı üretir. Isı çıkışını biraz azaltan güç gereksinimlerini azaltmak üzere bilgisayarın performansını düşürebilirsiniz.

CPU ve GPU performansını ayarlayın – Birçok CPU ve GPU üreticisinin işlemci performansını ayarlamak için web sitelerinden indirilebilen araçları vardır. CPU ve GPU performans ayarlarını düşürmek üretilen ısı miktarını azaltabilir.

Bir soğutma sistemi kullanın – Yüksek performanslı bilgisayarlar için birçok soğutma sistemi var. Örneğin; mekanik veya sıvı soğutma sistemli yükseltilmiş dizüstü bilgisayar tepsileri uygun fiyatlara alınabilir. 

Aynı anda birden çok işlemci ağırlıklı uygulama kullanmayın –Isı çıkışı gerçekten bir sorunsa, tek seferde tek bir işlemci ağırlıklı uygulama kullanarak güç gereksinimini azaltabilirsiniz.

Kaynak : Hürriyet

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ