Genel Haberler Sağlık Teknoloji

3D Yazıcı İle Çürümeyen Diş Üretildi!

3d-yazici-ile-curumeyen-dis-uretildi-705x290

Bakterileri öldüren, çürümeyen bir diş 3 boyutlu yazıcı ile üretildi!

Küçüklüğümüzden bugüne annelerimizin, babalarımızın, günde 3 kere yapamamızı istediği, o çok üşendiğimiz diş fırçalama işlemini artık hayatımızdan kaldıracak bir diş üretildi. (Hemide o çok moda olan 3 boyutlu yazıcıyla)

Hollanda'nın Groningen üniversitesindeki araştırmacılar,3D yazıcı ile hem ağzınızdaki bakterilerle savaşan, hemde çürümeyen bir diş üretti.

Bakteriye karşı kuaterner amonyum tuzları ile aşılanmış polimerden üretilen, yeni yapay diş, ağzınızdaki bakterilerle 7 gün 24 saat savaşır, bakterilerden uzak tutar ve bu bakterilerin dişlerinizi aşındırmasını önler.

Tek bir diş ile ağzınızdaki tüm bakterileri yok etmenin rahatlığı yanında, bakteriler bu dişinize karşı diren gösteremez, evrim geçiremez çünkü bu bir kimyasal tepkime ile koruma sağlamıyor (yani bir antibiyotik gibi değil.) Bu yüzden ağzınızdaki tüm bakterilere tüm yaşamınız boyunca tek bir yapay diş ile elveda diyebileceksiniz.

smutans-590x359

Bakteri ve çürüğe karşı direncini test etmek amaçlı üretilen dişe, İnsan salyası ve Streptococcus bileşenleri uygulandı. İnsan salyasını tamamen sterilize etmeyi başaran diş, yine de günlük insan hayatında "DİŞ" olarak fiziksel sindirim aşamasında görev alıp alamayacağı konusunda testlere tabii tutulması gerekiyor.

Bakalım ilerleyen günlerde daha neler göreceğiz 🙂

Yazar Hakkında

Mustafa SEVİNÇ